اسرائیل با نگرانی از درگیری جنگی با حکومت ایران، نسبت به غزه سیاست مدارا در پیش گرفته است


آشنایان امور امنیتی در اسرائیل، این احتمال را مطرح می سازند که احتمال وقوع یک درگیری نظامی گسترده بین حکومت اسلامی ایران و اسرائیل، موجب آن گردیده که اسرائیل در واکنش به تعرض هایی که از غزه علیه این کشور و اهالی آن به وقوع می پیوندد، سیاسیت نرم تری در پیش گیرد.

شامگاه پریروز (آدینه) ده راکت از داخل غزه به سوی جنوب کشور شلیک شد که بسیاری از منابع خبری در اسرائیل آن را به گروه تروریستی جهاد اسلامی آزادی فلسطین نسبت می دهند که دست نشانده حکومت ایران در غزه است. نیروی هوایی اسرائیل به چند بمباران کوتاه علیه هدف های سیاسی گروه تروریستی حماس در غزه بسنده کرد.

اکنون مدت مدیدی است که برخی کارشناسان نظامی در اسرائیل به این نتیجه رسیده اند که تنها راه برای پایان بخشیدن به تعرض های فزاینده از غزه علیه اسرائیل، ورود زمینی به آن جا و نابود کردن زیرساخت تعرضی می باشد. ولی از دیدگاه شماری از آشنایان امور، اسرائیل از چنین راهکاری دوری می جوید زیرا احتمال می دهد که رژیم ایران حمله ای را علیه اسرائیل تدارک می بیند که ممکن است از خاک لبنان آغاز شود و بنابراین ارتش اسرائیل باید بیشترین توجه خود را معطوف شمال کشور سازد و از مشغول شدن به کشاکش جنگی در غزه دوری جوید.

بنیامین نتانیاهو از ماه های پیش هشدار می دهد که رژیم ایران توطئه های تعرضی علیه اسرائیل تدارک می بیند که شامل تلاش برای محاصره همه جانبه خاک این کشور با خطرات موشکی می باشد.

آخرین هشدار نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل آن بود که رژیم ایران قصد دارد موشک های بالیستیک و نقطه زن در اختیار حوثی های یمن بگذارد که از آن جا به سوی اسرائیل شلیک شود. از سخنان نتانیاهو مشخص نیست که آیا این موشک ها به یمن رسیده و آیا مراحل نصب آن پایان گرفته است.

همچنین اکنون مدت هاست که اسرائیل از رسیدن موشک های نقطه زن به حزب الله لبنان سخن می گوید و همچنین فاش ساخته که کارگاه هایی در اطراف بیروت برپا شده که در آن ها موشک های قدیمی به نقطه زن مبدل می شود.

همچنین خطر ساخت یک قرارگاه بزرگ نظامی در شمال شرق سوریه و نزدیکی مرزهای عراق، در کنار برپایی اردوگاهی در جنوب دمشق برای استقرار جنگجویان وابسته به ایران در خاک سوریه این خطرها را جدی تر کرده است.

هفته پیش حزب الله لبنان برای نخستین بار به سوی پهپاد اطلاعاتی اسرائیل موشک پرتاب کرد که به هدف نخورد. ولی نصرالله اعلام کرده که می خواهد آسمان لبنان از ورود جنگنده های اسرائیلی مصون باشد و از این پس به اقدامات دفاعی دست خواهد زد. چنین امری ممکن است آتش یک جنگ ناخواسته را برافروزد.

یک دیدگاه

  1. اسرائیل و ایران جنگ زرگری راه انداخته اند در حالی که دستشان در یک کاسه است. سیاست خارجی ایران از طرف اسرائیل تهیه می شود. هر دو شما دشمن ترک هستید و نژادپرست هستید. شما را به خدا واگذار می کنیم

Comments are closed.