اسرائیل برای آن که افراد غیرنظامی آسیب نبینند، حمله هوایی را از پیش به آنها اطلاع می دهد که دور شوند

اسرائیل پانزده دقیقه پیش از حمله، توسط ارسال پیامک برای همه کارمندان و دست اندرکاران شبکه تلویزیونی “الاقصی” به آن ها دستور داد که ساختمان را ترک گویند

تحلیلگران، بمباران ساختمان تلویزیون حماس در غزه، توسط نیروی هوایی اسرائیل را مرحله تازه ای از وخامت اوضاع جنگی می دانند. ارتش اسرائیل در سال های اخیر می کوشید زیربنای غیرنظامی غزه آسیب نبیند. این یکی از موارد معدودی است که ارتش اسرائیل تلویزیون حماس را که “الاقصی” نامگذاری شده ویران ساخت.

از آن جا که حماس چنین احتمالی را پیش بینی کرده بود، دقایقی پس از این بمباران، پخش برنامه های خود را از یک مکان مخفی از سر گرفت گرچه ارتش اسرائیل از آن مکان نیز آگاهی دارد و در صورتی که اراده کند، خواهد توانست آن را نیز از کار بیاندازد.

گرچه انهدام ایستگاه تلویزیونی “الاقصی” نشان وخیم تر شدن اوضاع تلقی گردیده، ولی نیروی هوایی اسرائیل تلاش کرد در اجرای این نبرد هوایی ، در عین حال به همه تدابیر لازم دست زده بود تا در جریان این حمله، به جان افراد غیر نظامی آسیبی وارد نشود.

اسرائیل پانزده دقیقه پیش از حمله، توسط ارسال پیامک برای همه کارمندان و دست اندرکاران شبکه تلویزیونی “الاقصی” به آن ها دستور داد که ساختمان را ترک گویند.

این مهلت، به کارمندان تلویزیون امکان داد محل جایگزین را آماده پخش کنند.

دقایقی پیش از انجام حمله هوایی، ارتش اسرائیل هشدار خود را تکرار کرد و هواپیماها پیش از پرتاب بمب های خود، چند موشک هوایی شلیک کردند تا به افراد هشدار داده شود از آن محل دور گردند.

با اجرای این گونه تدابیر از جانب اسرائیل برای حفظ جان اهالی فلسطینی بود، که حماس گزارش می دهد که  در جریان همه نبردهای شبانه روز اخیر، تنها چهارتن فلسطینی کشته شده اند.

ساختمان تلویزیون “الاقصی” در وسط یک محله مسکونی در غزه قرار دارد و هواپیماهای اسرائیلی مواظب بودند بمب ها را به شیوه ای رها سازند که فقط ساختمان ایستگاه تلویزیون ویران شود و به اطراف آن آسیبی نرسد.

تلویزیون حماس، پیش و پس از این حمله هوایی، از اهالی غزه می خواست که نبرد علیه اسرائیل را افزایش دهند و خود را برای کشتن اسرائیلیان آماده سازند.

تلویزیون حماس همچنین در برنامه های متعدد، به اهالی یاد می دهد که چگونه به جنگ چریکی بپردازند و بمب دستی درست کنند و به مَصافِ سربازان اسرائیلی بروند.

نیروی هوایی اسرائیل امروز همچنین ساختمان محل استقرار نیروهای امنیتی و اطلاعاتی حماس را منهدم کرد. در این مورد نیز پیشتر به افرادی که در ساختمان بودند هشدار داده شده بود که آن جا را ترک گویند.

ارتش اسرائیل در شبانه روز گذشته جمعا بیش از هفتاد مکان نظامی و تعرضی متعلق به گروه های ترور در غزه را ویران ساخته است.

انجام این ماموریت ها با کمک هواپیماهای جنگی، هلیکوپتر و پهپاد و همچنین شلیک خمپاره توسط تانک صورت گرفته است.

در این عملیات، علاوه بر قرارگاه های نظامی حماس و سازمان های تروریستی دیگر، دست کم سه تونل تهاجمی نیز ویران گردید.

یکی از هدف های بمباران شده، ستاد فرماندهی گروه تروریستی “جهاد اسلامی آزادی فلسطین” بود که از حکومت اسلامی ایران دستور می گیرد  و سخت می کوشد که بحران جنگی ادامه یابد و حتی وخیم تر شود.