اسرائیل برای بازگرداندن اموال یهودیان ایرانی و کشورهای عرب که توسط دولت ها مصادره شده، تلاش می کند

بانو گیلا گملیئل وزیر تساوی اجتماعی که می گوید بیش از سی میلیارد دلار اموال هیودیان ایرانی توسط رژیم مصادره شده است

یک وزیر کابینه اسرائیل می گوید که ارزش اموالی که یهودیان ایرانی در نتیجه وقوع انقلاب اسلامی، در ایران به جای گذاشتند، و یا از جانب حکومت مصادره گردید، بیش از ۳۱ میلیارد دلار است که اسرائیل خواهد کوشید موجب بازگرداندن این اموال به صاحبان اصلی آن ها شود.

خانم گیلا گملیئل که ریاست وزارت برابری اجتاماعی را به عهده دارد با انتشار این ارقام، ارزیابی می کند که یهودیان کشورهای عرب نیز بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار اموال خود را در آن کشورهای باقی گذاشته اند که از جانب حکومت ها مصادره شده و اسرائیل باید برای بازگرداندن این اموال به صاحبان آن، به هر تلاش ممکن دست بزند.

حکومت اسلامی پس از آن که قدرت را در ایران به دست گرفتن، به مصادره اموال طبقه مرفه پرداخت و در چارچوب آن همه کارخانه ها و شرکت های بازرگانی متعلق به یهودیان را نیز مصادره کرد.

پس از به روی کار آمدن رژیم خمینی، تقریبا دو سوم از یهودیان ایرانی ناچار شدند اموال خود را باقی گذارند و کشور را ترک گویند.

گرچه صدها هزار نفر ایرانی دیگر نیز به این سرنوشت دچار شدند، ولی به طور نسبی، میزان اموالی که یهودیان به جای گذاشتند، بیشتر از دیگران است.

بانو گملیئل وزیر تساوی اجتماعی، که از جانب دولت مسؤول لیست برداری از اموال یهودیان کشورهای عرب و ایران بود، به مدت دو سال، با استفاده از همه منابع اطلاعاتی در رابطه با ایران و کشورهای عرب، کوشید فهرست کاملی از این اموال تهیه کند، تا هنگامی که به نتیجه رسید، بتوان آن را به صاحبان اصلی باز گرداند.

اموال یهودیان کشورهای عرب که به بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار ارزیابی شده، مربوط به هفتاد و یک سال پیش می شود که با اعلام استقلال اسرائیل، چند کشور عربی، اموال یهودیان را مصادره کردند و به آن ها دستور دادند آن کشورها را ترک گویند.

شمار اعرابی که در جنگ استقلال اسرائیل، با تشویق کشورهای عرب که اسرائیل را مورد حمله نظامی قرار دادند این سرزمین را ترک گفتند حدود ۴۸۰ هزار نفر بود و این در حالی که بیش از ۷۸۰ هزار نفر یهودی از کشورهای عرب اخراج شدند و حکومت، اموال آن ها را مصادره کرد.

اسرائیل قصد دارد این محاسبات را هنگام بحث درباره سرنوشت پناهندگان فلسطینی و اموال آن ها، در مراجع بین المللی مطرح سازد تا شاید بتوان اموال یهودیان را به صاحبان آن ها و یا وارثینشان باز گرداند.

در مورد ایران، که امول باقی مانده در کشور بیش از ۳۱ میلیارد دلار ارزیابی گردیده، اسرائیل بابت خرید نفت از ایران کوتاه مدتی پیش از برافتادن رژیم پیشین، ۸۷۰ میلیون دلار بدهکار می باشد که با گذشت بیش از چهل سال، هنوز در مرحله داوری توسط یک قاضی سوییسی می باشد.

حکومت ایران در چارچوب این چانه زدن های غیرمستقیم با اسرائیل، بابت این پول و بهره چهل ساله آن، بیش از دو میلیارد و سیصد میلیون دلار مطالبه می کند.

آگاهان می گویند اگر توافقی بین اسرائیل و ایران در این زمینه به دست آید، اسرائیل خواهد کوشید مساله اموال مصادره شده یهودیان ایرانی را ه به اسرائیل مهاجرت کرده اند مطرح سازد.

اسرائیل همچنین بابت لغو قراردادها با کمپانی های این کشور که مشغول اجرای پروژه های آبادانی در ایران بودند، ولی رژیم اسلامی باعث لغو و توقف آن گردید، مبالغ کلانی مطالبه می کند که هنوز کاملا مشخص نشده است.

نخستین یهودی ایرانی که حکومت او را اعدام کرد تا بتواند بر اموال وی و خانواده اش مسلط شود، زنده نام حبیب القانیان پایه گذار صنایع پلاستیک و آلومینیوم در ایران بود که میلیاردها دلار ثروت او و برادرانش توسط رژیم مصادره شد و خود او را نیز به علت یهودی بودن و زیارت از اسرائیل، اعدام کرد.

4 دیدگاه‌

    • هموطن عزیز این فقط یک طرح است که یک سیاستمدار نا آگاه به شرایط ایران عنوان کرده است . جامعه یهودیان ایران هم مانند بقیه ایرانیان هستند و ضررهایی را متحمل شدند . مطمئناً ، هرگز جامعه یهودیان ایران حاضر نخواهد شد در شرایط بد اقتصادی کشور چنین اتفاقی و چنین مبلغ زیادی را از پول مردم ایران بگیرند . همانجوری که بقیه ایرانی‌ها اموالشان مصادره شده اموال ما هم مصادره شده و قطعا هرگز تا زمانی که یک شرایط عادلانه و مشترک برای تک تک ایرانیانی که‌ رژیم اموالشان را مصادره کرده فراهم نشود جامعه ما هیچ پولی را از سرمایه‌هایی که بدست رژیم است و یا در آمریکا یا اروپا بلوکه شده است نمیگیرد . رژیم جنایتکار ایران به همان اندازه که به تک تک ایرانی‌ها و هم وطنان عزیز ظلم کرده است قطعا به ما هم ظلم کرده است ما هم مانند بهایی‌ها یا خود مسلمانانی که رژیم اموالشان را چپاول کرد . هیچ فرقی نداریم . همانطوری که بر خلاف بسیاری از اپوزیسون‌های خارج از کشور که چشم طمع به اموال بلوکه شده ایران داشته اند و برای مبارزه با رژیم آن پولها را طلب کرده اند ، جامعه ما حتی بحث یک سنت را هم به میان نکشیده بود همانطور هم تا روزی که عادلانه احقاق حقوق شود هیچ پولی را طلب نخواهد کرد . ( نئوهاگانا ایران )

  1. اینکاری بسیار پسندیده و لازم میباشد. خیلی ازمردم ایران حداقل ۱۲/۰۰۰/۰۰۰ نفر پولهایشان توسط بعضی از بانکهای رسمی وموسسات مالی واعتباری به یغمارفت توسط حسن روحانی( حس فریدون سابق) توسط پسر خاله اش بعنوان مدیر عامل انتصابی بانک ملت ( علی رستگار) وولی الله سیف ریاست بانک مرکزی و صادق آملی لاریجانی ریاست وقت قوه قضاییه وسایر شرکایشان دروزارت اطلاعات واطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران وآب از آب هم تکان نخورد وفقط اعلام کردند که شما مردم فریب خورده اید و درمراکزی که مجوز نداشته سپرده گذاری کرده اید واین درحالیست که تماماً دروغ گفته و اینگونه مراکز مالی دارای مجوزرسمی بوده اند وحتی مالیاتشان را هم از این سهامداران وسپرده گذاران میگرفتند. بنابراین تامیتوانید درمجامع بین المللی تلاش کنید تا به حق وحقوق قانونی خودتان برسید واز گلوی آخوندهای مفت خور دزد وپلید و بی عار دربیاورید. این دوازده میلیون نفرهنوز نتوانسته اند به حداقل اصل پولشان برسند تا چه رسد به سودهای به بادرفته که خرج موشک میشود برای خونریزی بیشتردرسایر ملل ویا سرمایه کلان بادآورده میشود برای آقای علی شمخانی ریاست عالی شورای امنیت ملی برای برج سازی مسکونی وتجاری واداری درخیابان فرشته تهران.

  2. امیدوارم این جور نمایشهای غیر واقعی سیاسی سیاستمداران تازه کار باعث مشکلات ما یهودیان ساکن در ایران نشود . همینجوری برای خودشان قیمتهای نجومی اعلام میکنند و نمیدانند چه تبلیغات منفی برای جامعه یهودیان ایران و رابطه ملت ایران و یهودیان دنیا خواهد گذاشت . که کسی گفته یهودیانی که اموالشان مصادره شده پولدارتر از بقیه ایرانیان دیگر بوده اند . بهره این سالها را حساب میکند و ………..
    و هر چه ما برای جامعه خودمان تبلیغ کرده ایم را یک سیاستمدار نادان نقش بر آب میکند . ۴۱ سال است که جامعه ما در تمامی کمکهای عام المنفعه به نیازمندان کمک کرده است . حتی در شرایط بد اقتصادی حال حاضر سعی کردیم تا جایی که در توانمان هست به هم وطنان خود کمک کنیم . بیمارستان نیمه رایگان البته تنها بیمارستان نیمه رایگان ایران‌ تا جایی که من خبر دارم و . . . هزاران کار دیگر . چقدر من و امثال من و یا دوستانم برای جامعه خودمان و کلا ملت یهود و اسرائیلیان تبلیغ کردیم بعد یک دفعه یک سیاستمدار ماجراجو می‌آید و حرف از پولی میزند که بسیار غیر واقعی است و حرف از بهره پول میزند . بهره ، کلمه ای که از شمال آمریکا تا جنوب آسیا تمامی یهودستیزان این کلمه را مانند پوتک بر سر ما میکوبند . یکی نیست به این سیاستمداران جویای نام بگوید چرا با آبروی ما بازی میکنید ؟ من به شخصه بخاطر یهودی بودن و رابطه با حکومت شاهنشاهی و دربار هم جواز پزشکی یکی از پدر بزرگهایم را باطل کرده‌ بودند هم اموالش را مصادره کردند اما ۳۱ میلیارد دلار با بهره مانند تیشه به ریشه جامعه یهودی ایران است . یکی نیست به این سیاستمداران بگوید دست از سر سیاست بازی بخاطر معروفیت بردارید شما با یک چنین واکنشی هر چه ما ریسیده ایم را پنبه میکنید . دوستان رادیو اسرائیل در ایران مردم شدیدا واکنش‌های سختی نشان میدهند فقط اموال ما‌ مصادره نشده ، اموال بقیه هم مصادره شده است . مگر مرحوم خیامی یا هژبر یزدانی یا ثابت پاسال یهودی بودند ؟ این متن را پخش کنید که نگویند این بحث بین خودشان مخالف نداشت و همه یهودیان ایران موافق این چنین آرتیست بازی ها هستند . (( نئوهاگانا ایران ))

Comments are closed.