اسرائیل برای جلوگیری از منحرف شدن دولت بایدن از مهار کردن رژیم ایران، دو هیات نظارت برپا می کند

یک هفته مانده به آغاز بکار دولت جدید در ایالات متحده، دولت اسرائیل تلاش خود را برای خنثی کردن اقداماتی که ممکن است موجب طولانی شدن عمر رژیم ایران و ادامه برنامه های موشکی و اتمی آن شود آغاز کرده است.

در گزارش ها آمده است که دولت اسرائیل دو هیات ویژه را برای رصد کردن سیاست های دولت جدید آمریکا در رابطه با خاورمیانه و به ویژه مسائل اتمی ایران برپا می سازد.

سیاستمداران اسرائیلی بر این گمان هستند که بادی از همان ابتدای آغاز کار دولت بایدن، به روشنگری و تماس نزدیک پرداخت تا مبادا تصمیماتی اتخاذ شود که همیشه با مخالفت اسرائیل روبرو بوده و زیانبار توصیف شده است.

در گزارش ها آمده است که در روزهای اخیر بنیامین نتانیاهو نماینده ویژه ای را به واشنگتن فرستاده تا تماس های نخستین را برقرار سازد. همچنین اعضای دو هیاتی که باید این جریانات را رصد کنند، در حال گزینش هستند و انتظار می رود که اکثر آنها دیپلمات های ورزیده پیشین و یا امیران بازنشسته ارتش باشند که در امور اطلاعاتی به ویژه در رابطه با برنامه های اتمی و موشکی رژیم ایران، آگاهی های بسیار دارند.

در روزهای اخیر خبر رسید که یوسی کوهن رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) در واشنگتن به سر می برد و حتی در یک کافه در حال قهوه نوشیدن و گفتگو با مایک پمپئو وزیر خارجه فعال دولت پرزیدنت ترامپ دیده شده است.

گفته می شود که برخی مقامات ارشد کنونی در وزارت خارجه و وزارت دفاع ایالات متحده ابراز تمایل کرده اند که اسرائیل را در این زمینه یاری بخشند.

آن چه مورد نگرانی است، این واقعیت است که اکثر مقامات عالی که در امور سیاست خارجی، برای دولت آینده بایدن گزیده شده اند، افرادی هستند که در گذشته به نحوی، با تدوین قرارداد برجام دخالت داشته اند – توافقی که نخست وزیر اسرائیل آن را بارها “یک توافق بد” توصیف کرده است.

سامانه خبری اسرائیلی “والا نیوز” در گزارشی نوشت: یکی از هیئت هایی که نتانیاهو دستور برپایی آن را داده، قرار است به این پرسش بپردازد که اسرائیل با چه سیاست راهبردی می توان جو بایدن رئیس جمهوری برگزیده ایالات متحده را از سازش با حکومت ایران باز دارد.

اسرائیل همیشه در بین اعضای مجلس نمایندگان و سنای ایالات متحده دوستان بسیار داشته و لابی اسرائیل در واشنگتن، موسوم به ایپاک، از نفوذ زیادی برخوردار است. ولی هنوز هیچ اطمینانی وجود ندارد که اسرائیل بتواند در تعیین مراحل نهایی سیاست راهبردی بایدن در برابر حکومت ایران تاثیرگذار باشد.

منابع خبری اسرائیلی ارزیابی می کند که دولت کنونی ایالات متحده قصد دارد اطلاعات محرمانه بیشتری را درباره برنامه های اتمی پنهان حکومت ایران در اختیار جهانیان قرار دهد. ارزیابی می شود که سفر محرمانۀ یوسی کوهن رئیس موساد به واشنگتن و دیدارهایی که با مایک پمپئو داشته، در همین راستا بوده است.

سامانه خبری آمریکایی “بلومبرگ”  نیز در گزارش روز گذشته خود (چهارشنبه) موضوع تعیین سرپرست ویژه از جانب نتانیاهو برای رصد کردن تماس های احتمالی دولت آینده بایدن با حکومت ایران را مورد تایید قرار داد. ولی منابع خبری رادیو پیام اسرائیل، از برپایی دو گروه ویژه سخن می گوید.

در مرحله نخست، تلاش اسرائیل آن خواهد بود که اگر مذاکراتی بین رژیم ایران و ایالات متحده آغاز شود، به مسائل اتمی محدود نگردد، بلکه توان موشکی رژیم ایران و ادامه دخالت های نظامی در منطقه و همچنین وضع حقوق بشر در ایران نیز مطرح گردد.

در حال حاضر سران رژیم ایران در سخنان خود ادعا می کنند که حاضر به هیچ نوع تغییری در برجام نیستند. آنها شرایطی را عنوان می کنند که ظاهرا آغاز مذاکرات را غیرممکن می سازد. ولی همزمان، از فحوای کلام آن ها چنین بر می آید که جناحی در حکومت، بی صبرانه در انتظار آغاز مذاکرات به هدف برداشتن تحریم هاست – و این در حالی که جناح دوم رژیم قصد دارد به همه ترفندها دست بزند تا آغاز مذاکرات را غیر ممکن سازد.