اسرائیل برای فعالیت های آتش نشانی در موارد خطرناک، دو نوع ربات طراحی و تولید کرده است. ولی آیا می شود از بروز خود آتش جلوگیری کرد؟

نوع دیگری از روبات ها که توسط دانشمندان اسرائیلی ساخته شده، بسیار سبک تر است و می تواند در کنار ماموران آتش نشانی فعالیت کند و کمک خوبی برای آنان باشد

اسرائیل در هفته ای که گذشت صحنه بروز آتش سوزی های گسترده ای گردید که در چندین نقطه کشور رخ داد و ماموران آتش نشانی ناچار شدند به بیش از سه هزار نفر از اهالی نزدیک به آتش سوزی توصیه کنند خانه های خود را موقتا ترک گویند. بیش از ده خانه در این رویداد در آتش سوخت و ساکنان آن ها همه چیز را از دست دادند.

اکنون مهندسین و دانشمندان اسرائیلی از ساخت دو نوع ربات سخن می گویند که می توانند به جای افراد آتش نشانی، وارد قلب آتش سوزی شوند و برای فرو نشاندن شعله ها به تلاش بپردازند.

یکی از دو رباتی که دانشمندان اسرائیلی طراحی و تولید کرده اند، قادر است خود به تنهایی وارد مرکز آتش شود و بی آن که آسیب ببیند، به ریختن آب به روی شعله ها بپردازد. این ربات که خود پانصد کیلوگرم وزن  دارد، به اندازه سه یا چهار مامور آتش نشانی، قادر به پراکندن آب است. این ربات برای مواردی ساخته شده که ماموران نمی توانند وارد شعله های شوند و به خاموش کردن آن ها بپردازند و همچنین مواردی که دود غلیظی محیط را فرا گرفته و چیزی دیده نمی شود. این ربات از طریق کنترل راه دور هدایت می شود.

نوع دیگری از روبات ها که توسط دانشمندان اسرائیلی ساخته شده، بسیار سبک تر است و می تواند در کنار ماموران آتش نشانی فعالیت کند و کمک خوبی برای آنان باشد.

ولی هیچیک از این نوآوری های علمی و تکنولوژی نیز هنوز نتوانسته است از بروز خود آتش سوزی جلوگیری کند.

یک دیدگاه

  1. این نظر یه بنی اسراییلی هستش؛
    اگه بشه با مولکول های هوا گیت الکترونیکی درست کرد، با این گیت ها هم میشه سنسورهای نامرئی با کنترل ریموت و به تعداد نا محدود در هوا، برای سنس کردن محل بروز حرارت درست کرد و هم میشه به اون گیت ها دستور داد مولکولهای محل بروز حرارت رو به محض سنس حرارت، تخلیه کنن،
    اینطوری عامل سوم بروز آتش یعنی مولکول اکسیژن، حذف میشه و آتش اصلا درست نمیشه.
    (سه عامل ساخت آتش= گرما + اکسیژن + سوخت)
    اما مشکلی که هست اینه که مولکول های هوا خیلی ضعیف هستن و به راحتی نمیشه بینشون رو با الکتریسیته پیوند داد !

Comments are closed.