اسرائیل برای مصونیت از ویروس کرونا تلاش می کند؛ ممنوعیت سفر به چین، خرید ماسک و قطع رزمایش با ارتش‌های بیگانه

دولت اسرائیل و نهادهای بهداشتی و درمانی کشور، با توجه به گسترش ویروس کرونا در داخل چین و نگرانی شدید از سرایت آن به داخل اسرائیل، مقررات سختگیرانه تری را اعلام کرده اند، که بعید می نماید حتی این اقدامات نیز بتواند مرزهای اسرائیل را به روی این بیماری ناشناس و خطرناک ببندد.

مقامات بهداری اسرائیل، نه تنها سفر به چین را ممنوع ساخته اند، بلکه به شهروندان توصیه شده است که حتی الامکان از سفر به کشورهای همسایه چین مانند تایلند و فیلیپین و حتی کره جنوبی و ژاپن نیز خودداری ورزند.

وزارت خارجه اسرائیل ابراز نگرانی کرده که قطع تماس با چین و جلوگیری از سفر اسرائیلیان به آن کشور و ورود شهروندان چینی به اسرائیل، به مناسبات دو کشور لطمه بزند.

چین از یک سو از خریداران عمده کالاهای اسرائیلی است و در همان حال یکی از بزرگترین تامین کننده‌های کالاهای مورد نیاز اسرائیل می باشد. علاوه براین، مناسبات سیاسی و دیپلماتیک بین دو کشور، از نظر اسرائیل بسیار مهم است و نباید آسیب ببیند.

حکومت اسلامی ایران از بیم آنکه دولت پکن ممکن است خشمناک شود، از انتشار هرگونه خبری درباره ابعاد رخنه یابی ویروس کرونا به داخل ایران جلوگیری می کند و هیچ گونه محدودیتی در رفت و آمد به چین قائل نشده است. آگاهان می گویند که این امر جان مردم ایران را به خطر می اندازد ولی حکومت جرات نمی کند واقعیات را به مردم بگوید.

در حالی که از داخل ایران خبر می رسد که ماسک نایاب شده، در اسرائیل اعلام شد که واردات هشت میلیون ماسک به خارج سفارش داده شده که امید می رود در کوتاهترین مدت به این کشور برسد.

مقامات بهداری در اسرائیل توصیه می کنند که زنان باردار، سالخوردگانی که مشکل سلامتی دارند و همه آنهایی که از ضعف جسمی رنج می برند، و همچنین افرادی که در هفته های اخیر در چین بوده و یا با شهروندان چین ارتباط داشته اند، مطمئن گردند که ویروس کرونا وارد بدنشان نشده باشد.

همچنین دو بیمارستان اسرائیل صدها تختخواب را برای پذیرفتن افرادی که احتمالا ممکن است به این بیماری مبتلا شوند و نیاز به بستری شدن آن ها باشد، آماده کرده اند.

مهمتر آنکه، ارتش اسرائیل سفر سربازان خود به کشورهای دیگر و همچنین اجرای رزمایش مشترک با ارتش های بیگانه را موقتا متوقف خواهد ساخت.