اسرائیل بزرگترین آزمایشگاه واکسن فایزر: نتایج بدست آمده بیش از انتظارات بوده است

همزمان با بازگشایی بخش مهمی از فعالیت های بازرگانی و اجتماعی در اسرائیل، پس از سه هفته قرنطینه غیر کامل، مقامات ارشد پزشکی کشور اعلام می کنند که واکسن فایزر بیش از آن چه که انتظار می رفت توانسته است از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جلوگیری کند.

پس از واکسینه کردن حدود چهار میلیون نفر از اهالی اسرائیل، که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهد، و با بررسی واکشن پزشکی در مورد بیش از سه میلیون نفر که دوز دوم واکسن را نیز زده اند، مقامات بهداشتی اسرائیل با قاطعیت می گویند که واکسن فایزر هیچ عوارض جانبی مهمی نداشته و مصونیتی که ایجاد می کند، حتی بالاتر از آن چه می باشد که در آزمایش های بالینی به روی ده ها هزار نفر به دست آمده است.

اسرائیل دارای تشکیلات بهداشتی و پزشکی بسیار منظم است و همه فعالیت های واکسیناسیون همه افراد در کامپیوتر ثبت می شود و به آسانی قابل پیگیری و ارزیابی می باشد. بدین سان، اسرائیل به بزرگترین آزمایشگاه جهانی واکسن فایزر مبدل گردیده و این دستاورد برای شرکت تولید کننده نیز یک دستاورد باور نکردنی به حساب می آید.

در هفته های اخیر، به دنبال قرنطینه نیمه کاملی که بر قرار بود، شمار مبتلایان به کورونا در اسرائیل، از ده هزار مورد در روز، به یک هزار کاهش یافته که بسیار امیدوار کننده است. همچنین از شمار بیمارانی که به دستگاه تنفسی وصل هستند کاسته شده و درصد مبتلایان، در میان افرادی که از آنها آزمایش کورونا می شود، از ۹ درصد به زیر یک درصد کاهش یافته است.

از بامداد امروز (یکشنبه) بخشی از فعالیت بازرگانی و اجتماعی و ورزشی در اسرائیل گشوده شد و مردم ابراز خرسندی می کنند و در همان حال می کوشند به تدابیر احتیاطی همچنان ادامه دهند. بیشتر تسهیلاتی که از امروز برقرار گردیده، شامل حال افرادی است که هر دو بار واکسن را زده اند و پس از یک هفته، تاییدیه ای با بارکد به آن داده شده که با در دست داشتن آن می توانند به هر مکان وارد شوند.

اسرائیل امیدوار است ماه آینده بتواند به طور کامل به فعالیت عادی باز گردد.