اسرائیل به درخواست دولت های غربی، هشتصد تلاشگر سوریه را به اردن منتقل ساخت

ارتش اسرائیل در یک اقدام بی نظیر حدود هشتصد تن از تلاشگران حقوق انسانی در سوریه را که احتمال قتل آن ها به دست ارتش بشار اسد می رفت، از مرگ نجات داد و به درخواست کشورهای اروپایی و ایالات متحده، آن ها را به اردن منتقل ساخت/ آن کشورها بیم داشتند که اگر این تلاشگران به اسارت ارتش سوریه درآیند قتل عام خواهند شد.

این افراد که به درخواست کشورهای غربی به انجام کمک های بشردوستانه به اهالی جنگ زده سوریه مشغول بودند، “کلاه سفیدان” نامیده می شدند، زیرا همگی کلاه خودِ سفید رنگ به سر می گذاشتند تا هدف گلوله قرار نگیرند.

دولت های اروپایی و سازمان ملل روز گذشته از اسرائیل درخواست کردند به نجات این افراد بپردازند. ارتش اسرائیل به این درخواست بلافاصله پاسخ گفت و همه آن ها در عملیات شبانه و بسیار منظم وارد بلندی های گولان شدند و بلافاصله با اتوبوس به اردن انتقال یافتند. کشورهای غربی تعهد کرده اند که در ظرف چند روز، ترتیب انتقال این افراد را به کشورهای اروپایی خواهند داد و آن ها سرباز دولت اردن نخواهند بود.

اسرائیل از پیش اعلام کرده بود که آماده اعطای هرگونه کمک انسان دوستانه به آوارگان سوریه می باشد، ولی اجازه ورود و اسکان در اسرائیل را به آن ها نخواهد داد.

آلمان یکی از کشورهایی بود که در راه تقاضای کمک از اسرائیل پیشگام شد و از اسرائیل بابت این کمک سپاسگزاری کرد.

آشنایان امور گفتند جای بسیار شگفتی است که همه کشورهای عرب در برابر فاجعه انسانی که بر برادران عرب آن ها در سوریه می گذرد، چشمان خود را بسته اند و از اعطای کمک مالی به این نگون بختان و یا پناه دادن به آن ها در کشورهای خویش خودداری می ورزند – و این کشورهای اروپایی و غربی هستند که از روی ملاحظات بشردوستانه، در این راه پیشگام شده اند.

مقامات روسی می گویند که جنگ داخلی در بخش جنوبی و جنوب غربی سوریه به پایان رسیده و این کتاب بسته شده است. سخن از تصرف شهر دَرعا در جنوب سوریه از دست خیزش کنندگانِ مردمی، و همچنین تسلط بر شهر قُنِیسرۀ در فاصله چند ده کیلومتری از ارتفاعات گولان در اسرائیل می باشد.

منابع آگاه نظامی در اسرائیل می گویند که پس از تسلط ارتش سوریه بر شهر مرکزی قنیطره، اکنون نبرد در برخی روستاهای اطراف ادامه دارد، ولی در آن جا نیز پیروزی ارتش سوریه حتمی است.

دولت روسیه به اسرائیل قول داده بود که نخواهد گذاشت نیروهای سپاه قدس و حزب الله لبنان وارد جنوب سوریه گردیده و در آن جا بمانند. ولی یکی از سرکردگان حزب الله لبنان امروز (یکشنبه) در یک سخنرانی گفت که افراد حزب الله لبنان در جنوب سوریه حضور دارند و کسی نمی تواند آن ها را بیرون کند. مقامات نظامی اسرائیل هنوز به این ادعا واکنشی نشان نداده اند.

نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل در ماه های اخیر بارها تاکید کرده اند که اسرائیل حضور دانم نیروهای ایرانی در سوریه را تحمل نخواهد کرد. اسرائیل از دولت روسیه نیز خواستار شده بود که نگذارد افراد سپاه قدس و حزب الله لبنان وارد نواحی جنوبی سوریه شوند و به نزدیکی مرز اسرائیل برسند