اسرائیل به سیاست قرنطینه کردن شهرها ادامه می دهد و در اورشلیم، چند محله قرنطینه شدند

از ظهر امروز (یکشنبه) مقررات سختگیرانه تری برای اجرای قرنطینه در محله های مختلف اورشلیم به اجرا گذاشته شد، زیرا پایتخت اسرائیل، پس از شهر بنه براک در مرکز کشور، دارای بالاترین درصد مبتلایان تشخیص داده شده و از این نطر، باید جداسازی اجتماعی در ابعاد گسترده تری به اجرا گذاشته شود.

همه اهالی شهر بنه براک که نخستین مرکز قرنطینه کشور اعلام شد، یهودیان اولترا ارتدوکس هستند و در شمار زیادی از محله های اورشلیم نیز که مورد قرنطینه قرار گرفته، افراد مذهبی و یا اولترا ارتدوکس زندگی می کنند.

آمد و شد در داخل هر محله آزاد خواهد بود، ولی رفت و آمد بین محله ها، جز در موارد استثنایی و اعلام شده، ممنوع گردیده است.

به کاربردن همین شیوه برای چندین شهر دیگر نیز مورد بررسی و تدوین مقررات می باشد. بیشترین بخش از این شهرها نیز دارای جمعیت بزرگ مذهبی می باشد.

وزیر بهداشت اسرائیل به نام لیتسمن، که خود یک فرد اولترا ارتدوکس می باشد، با انتشار بیانیه خشمگینانه، از این که برخی می گویند شیوع کورونا در میان افراد مذهبی بیشتر بوده، ابراز خشم کرد. او و وزیر کشور آریه درعی نیز که او هم یک فرد مذهبی است، ابتدا با مقررات قرنطینه به شدت مخالفت ورزیدند. ولی پس از بررسی آمار مبتلایان و جانباختگان متقاعد شدند که راه چاره دیگری وجود ندارد.

مقامات وزارت بهداشت و تصمیم گیرندگان در این زمینه گفتند که معیار آنها مذهبی بودن افراد نیست، بلکه به آمار و مقایسه بین درصد مبتلایان توجه داشته و بر حسب آن عمل کرده اند.

بحث درباره این که تا چه حد می توان به کار عادی بازگشت، همچنان بین مقامات تصمیم گیرنده ادامه دارد. در حال حاضر تنها ۱۵ درصد از نیروی کار اسرائیل همچنان به فعالیت مشغول است و وزارت دارایی اصرار می ورزد که از هفته آینده این نرخ به پنجاه درصد افزایش یابد که در چارچوب آن، نه تنها کارخانجات در ابعاد گسترده تری به تولید ادامه دهند، بلکه برخی کسبه جزء نیز بتوانند کار خود را از سر گیرند.

عید پسح، عید آزادی و بهار روز پنجشنبه این هفته پایان می گیرد و پیشنهاد آن است که از روز یکشنبه دانش آموزان کلاس های پایین به مدرسه باز گردند. وزارت دارایی تذکر می دهد که بدون بازگشایی برخی مدارس، با رعایت همه مقررات احتیاطی، بسیاری از زنان کارمند یا کارگر نخواهند توانست به سر کار خود بازگردند.

همچنین تصور می رود که به علت کورونا، تعطیلات تابستانی مراکز آموزشی بکلی لغو شود. اما نکته ای که هنوز هیچ کارشناسی پاسخ آن را ندارد، این است که مصیبت کورونا تا چه هنگام گریبانگر ملت اسرائیل و دیگر مردم جهان خواهد بود.

در شبانه روز گذشته، درصد مبتلایان در اسرائیل پایین آمده و تنها ۱۳۵ مورد تازه تشخیص داده شده، ولی در مجموع شمار آلودگان به یازده هزار نفر نزدیک می شود. همچنین دو تن دیگر فوت کرده اند و شمار قربانیان به ۱۰۳ تن رسیده است. ولی در همان حال ۱۳۸۸ تن شفا یافته اند که ۴۷ تن آن ها امروز بوده و امیدهای بیشتری به وجود می آورد. با این همه ۱۷۴ بیمار در وضع وخیمی به سر می برند که ۱۲۳ تن از آنان به دستگاه تنفسی وصل هستند.