اسرائیل به طور علنی به فعالیت دست زده که ایالات متحده حاکمیت اسرائیل بر بلندیهای گولان را بپذیرد

جدار امنیتی در خط مرزی اسرائیل و سوریه در بلندیهای گولان

اسرائیل تلاش خود را متقاعد ساختن دولت ایالات متحده به منظور پذیرش حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان افزایش می دهد. سفیر اسرائیل در سازمان ملل، دانی دانون، با صراحت گفت: هنگام آن است که دولت واشنگتن به طور صریح حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان را به رسمیت بشناسد و یک بار دیگر حمایت خود را از این مورد تاکید قرار دهد.

هم اکنون دو تن از سناتورهای آمریکایی نیز به طور علنی در این زمینه تلاش می کنند و می گویند که پذیرفتن حق حاکمیت اسرائیل در بلندی های گولان، امنیت ایالات متحده را نیز تقویت خواهد کرد.

محافل سیاسی اسرائیل، اقدام وزارت خارجه ایالات متحده را در حذف واژه “اشغالی” در مورد بلندی های گولان را یک اقدام دلگرم کننده و به عنوان نخستین گام در راه پذیرفتن حق حاکمیت اسرائیل دانستند.

در گزارش سالیانه وزارت خارجه ایالات متحده درباره وضع حقوق بشر در جهان، در مورد بلندی های گولان، از به کار بردن واژه “اشغالی” خودداری شده است. واژه “اشغالی” از تیتر آن بخش از گزارش وزارت خارجه آمریکا که از وضع حقوق انسانی در کرانه باختری سخن می گوید نیز، حذف شده، ولی در متن مطالب، این واژه همچنان به کار رفته است.

از هنگامی که ایالات متحده سفارتخانه خود را به اورشلیم منتقل ساخته، دولت اسرائیل با صراحت بیشتری می کوشد دولت واشنگتن را متقاعد سازد که به گام مهم دیگری برای تقویت موقعیت منطقه ای اسرائیل دست بزند.

با این همه، مقامات وزاری خارجه ایالات متحده در روزهای اخیر تاکید کرده اند که هیچ تغییری در سیاست اصولی آمریکا نسبت به این موضوع رخ نداده است.

برخی محافل خبری احتمال می دهند که چند روزی پیش از انتخابت عمومی در اسرائیل که قرار است ۲۶ روز دیگر برگزار شود، پرزیدنت ترامپ تصمیم خود را در این مورد اعلام کند. به گفته آگاهان، اگر این انتظار به حقیقت بپیوندد، نتانیاهو به یک امتیاز بزرگ در رقابت انتخاباتی سرسختانه دست خواهد یافت.

قرار است نتانیاهو حدود دو هفته دیگر دیدار مهمی با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید داشته باشد و برخی محافل وابسته به حزب لیکود ابراز امیدواری می کنند که نخست وزیر با این مژده خرسند کننده به اسرائیل باز گردد.

یک دیدگاه

  1. همه اینها خواست اسمان اسرائیل است و همه ما خدمتگذارانی برای اینده پر نور اسرائیل بزرگ هستیم جلال و برکت بر اسرائیل باد تا ابد برکت و ثروت بر بنی اسرائیل باد تا ابد

Comments are closed.