اسرائیل به پیشرفته ترین هواپیماهای جاسوسی برای رصد کردن تحرکات نظامی رژیم ایران مجهز می شود

فرمانده نیروی هوایی اسرائیل اعلام داشت که نخستین فروند از هواپیمای فوق پیشرفته جاسوسی ساخت صنایع هوایی اسرائیل به ارتش تحویل داده و چند فروند دیگر نیز به زودی تحویل داده خواهد شد و توانایی های ارتش اسرائیل برای گردآوری اطلاعات نظامی از کشورهای دشمن، به میزان چشمگیری افزایش خواهد یافت.

این خبر در حالی اعلام می شود که مذاکرات برجامی در وین آغاز شده و اسرائیل بیم دارد که دولت پرزیدنت بایدن به توافقی کشانده شود که نتواند به برنامه های اتمی و موشکی ایران پایان دهد و اسرائیل ناچار باشد برای حفظ امنیت خود و جلوگیری از مجهز شدن رژیم ایران به بمب هسته ای، به اقدامات ضروری دست بزند.

این هواپیما از نوع آمریکایی موسوم به جی ۵۵ است که صنایع هواپیماسازی اسرائیل تجهیزات بسیار پیشرفته الکترونی را در آن نصب کرده است.

فرمانده نیروی هوایی ژنرال نورکین با افشای این خبر گفت که اسرائیل خواهد توانست با کمک این هواپیما، همزمان در چندین جبهه و از چندین کشور به گردآوری اطلاعات نظامی بپردازد.

اسرائیل نام این هواپیما را “اورون” نهاده و آن را در پایگاه بزرگ هوایی در جنوب کشور، در منطقه نگب مستقر ساخته است.

در صورت بروز جنگ، گردآوری اطلاعات نظامی در مورد تحرکات دشمن، می تواند سرنوشت ساز باشد.

سپاه پاسداران و ارتش ملی ایران در این زمینه بسیار عقب هستند. همچنین هواپیماهای جنگی که در اختیار نیروهای مسلح ایران است، همان هایی است که پیش از انقلاب از ایالات متحده خریداری شده بود و همچنین چند صد فروند جنگنده های ساخت چین و روسیه که همگی از انواع قدیمی هستند.

هواپیمای جاسوسی اورون، همچنین قادر است تحرکات نظامی و تروریستی در نوار غزه، حزب الله لبنان و نیروهای ایرانی مستقر در سوریه را تحت نظر داشته باشد.

صنایع هوایی اسرائیل اعلام کرده که در آینده ای نه چندان دور چندین فروند دیگر از این هواپیما را به نیروی هوائی تحویل خواهد داد.

اسرائیل دارای یکی از پیشرفته ترین صنایع هواپیماهای نظامی می باشد، ولی ترجیح می دهد هواپیماهای جدید را از ایالات متحده خریداری کند و خود آن ها را به دستگاه های پیشرفته تری مجهز سازد، زیرا در مجموع، بسیار ارزان تر تمام می شود.

اسرائیل بخشی از این دانش و تکنولوژی را به کشورهای دیگر می فروشد، ولی بخش اعظم آن جنبه کاملا محرمانه دارد و در اختیار دیگران قرار نمی گیرد.

اسرائیل در دو سال اخیر حدود بیست فروند از پیشرفته ترین جنگنده های رادار گریز آمریکایی موسوم به اف ۳۵ را خریداری کرده و در مجموع قرار است پنجاه فروند آن را دریافت کند.

آگاهان نظامی می گویند که همه این تجهیزات به هدف آن است که اگر ضرورتی برای انهدام تاسیسات اتمی ایران پیش آید، ارتش از بالاترین آمادگی برخوردار باشد.

اسرائیل بارها گفته است که نخواهد گذاشت رژیم ایران به بمب هسته ای مجهز گردد – و به همین منظور به آمادگی های لازم در همه زمینه های آفندی، پدافندی و اطلاعاتی ادامه می دهد و بمب های سنگینی از ایالات متحده خریدار کرده که می تواند سقف های بتوانی به قطر شصت متر را نیز ویران کند.

ژنرال عمیکام نورکین فرمانده نیروی هوایی اسرائیل در مراسم رونمایی از هواپیمای جاسوسی اورون، در عین حال که رژیم ایران را بزرگترین خطر نظامی نامید، تاکید کرد که از خطرات موشکی گروه حوثی های یمن نیز که از رژیم ایران دریافت شده نباید غافل ماند. همچنین نیروی هوایی اسرائیل خطرات سازمان های تروریستی در غزه و جنوب لبنان و تحرکات نظامی رژیم ایران در سوریه را به دقت زیر نظر دارد.

فرمانده رکن اطلاعاتی در نیروی هوایی، هفته پیش فاش ساخته بود که اسرائیل از جزئیات برنامه های اتمی رژیم اطلاعات کافی دارد.