اسرائیل تا کنون از کورونا تلفات نداشته است. ولی نگرانی شدت می یابد و تدابیر امنیتی گسترده تر می شود

اطاق قرنطینه بیمارستان مرکزی تل آویو برای بانویی که احتمالا ممکن است به ویروس کورونا مبتلا شده باشد

انتشار این خبر که یک گروه از گردشگران اهل کره جنوبی در هفته های اخیر به مدت چند هفته از اسرائیل دیدن کرده اند، همراه با گزارش هایی دایر بر این که ده ها مورد ابتلا به ویروس در کره جنوبی شناسایی شده و حتی دو تن هم فوت کرده اند، موجب نگرانی شدید مقامات و مردم اسرائیل شده و تلاش به عمل می آید که بر میزان هوشیاری و تدابیر امنیتی افزوده شود.

این گردشگران کره جنوبی، از همه اماکن مقدس مسیحی و یهودی در اسرائیل دیدن کرده بودند و اکنون مقامات می کوشند مشخص سازند که هنگام این زیارت ها، چه گروه های اسرائیلی در آن اماکن حضور داشته اند که اکنون باید به قرنطینه انتقال یابند و دو هفته زیر نظر باشند.

یکی از گروه های اسرائیلی که مشمول قرنطینه شده، یک گروه از سربازان نخبه هستند که هنگام دیدار گروه کره جنوبی، در یک مکان مقدس مسیحی دقایقی را در کنار آن ها گذرانده اند. همچنین، یک گروه دیگر از دانش آموزان اسرائیلی که در یک مکان گردشگری، ساعتی را در کنار اعضای این گروه گذرانده اند، اکنون باید مدت دو هفته زیر نظر باشند.

در هفته های گذشته ده ها گروه گردشگری از کره جنوبی، ژاپن و دیگر کشورهای خاور دور از اسرائیل دیدن کرده اند و اکنون اسرائیل از خود میپرسد که چگونه می تواند از شیوع ویروس کرونا در امان باشد و در همان هنگام، به گردشگری و اقتصاد کشور آسیبی وارد نیاید.

تدابیر احتیاطی در اسرائیل آنقدر گسترده شده که پس از انتشار خبری دایر بر فوت دو تن از مبتلایان به کرونا در کره جنوبی، اسرائیل همه مسافران یک هواپیمای حامل گردشگران کره جنوبی را بلافاصله پس از فرود آمدن در فرودگاه بن گوریون، به آن کشور بازگرداند و  به مسافران اجازه پیاده شدن نداد. دولت کره جنوبی، با احضار سفیر اسرائیل، به این اقدام شدیدا اعتراض کرد.

در اسرائیل توصیه شده که بسیاری از مدارس و اماکن عمومی به طور موقت بسته شود. ولی در عین حال، برخی از شهروندان و آشنایان امور می گویند که اقدامات احتیاطی نباید اغراق آمیز باشد.

وزارت بهداشت اسرائیل حاضر نیست از هرگونه خطر احتمالی چشم پوشی کند.

در حال حاضر، فقط یک مورد ابتلا به ویروس کرونا در اسرائیل تشخیص داده شده و آن هم به بانویی مربوط می شود که یکی از گردشگران اسرائیلی در کشتی تفریحی عازم ژاپن بوده است.

با این همه، بنیامین نتانیاهو امروز (یکشنبه) جلسه هفتگی هیئت دولت را تعطیل کرد تا بتواند با کارشناسان و مقامات امور بهداشتی و درمانی، درباره سیاستی که باید نسبت به این ویروس در پیش گرفته شود، رایزنی کند