اسرائیل تصمیم دارد در چند شهر و آبادی دیگر “قرنطینۀ هوشمند” برقرار سازد. اکثر اماکن مذهبی نشین یا فلسطینی است

پروفسور سیگال سادسکی مقام مسؤول وزارت بهداشت می گوید که اسرائیل در راه درستی گام بر می دارد

مقامات ارتش اسرائیل، با ابراز نگرانی از شتاب واگیری ویروس کورونا در سراسر کشور، بر این گمان هستند که شیوه مبارزه آن گونه که لازم است پیش نمی رود و بهتر است وزارت بهداشت، اجرای تصمیمات خود را به ارتش بسپارد و از توانایی ها سازمانی و اجرایی آن یاری بگیرد. این پیشنهاد ده روز قبل از جانب نفتالی بنت وزیر دفاع که به طور موقت این پست را به دست دارد، عنوان شده بود. ولی اکنون منابع خبری می گویند که حتی ژنرال آویو کوخاوی رئیس ستاد کل ارتش در نامه محرمانه ای به نخست وزیر، این پیشنهاد را مطرح ساخته است.

سه روز پیش شهر بنی براک در مرکز اسرائیل به طور نیمه کامل مورد قرنطینه قرار گرفت و اکنون دولت می گوید که چندین شهر و آبادی دیگر نیز باید قرنطینه کرد و نیروهای انتظامی به تنهایی قادر به اجرای آن نیستند و بهتر است که این مهم به ارتش سپرده شود. در حال حاضر بیش از دو هزار سرباز، افراد پلیس را در حفظ مقررات قرنطینه در بنی براک یاری می کنند.

توصیه شده است که چندین شهر و آبادی دیگر نیز قرنطینه شود که اکثر آنها امکان زیست یهودیان مذهبی است. چند ناحیه عرب نشین نیز موارد غیر طبیعی ابتلا به کورونا نشان داده که لزوم قرنطینه را مطرح می سازد. در اورشلیم نیز چند محله برای اعلام قرنطینه در نظر گرفته شده که یکی از آن ها دارای ساکنان اولترا ارتدوکس است و در چند محله دیگر، باورمندان میانه رو زندگی می کنند.

مقامات ارتشی میگویند که برای برقراری مقررات قرنطینه ای توان کافی برخوردار هستند و تجربه آن را نی دارند. ارتش در بسیاری موارد ناچار به بستن یک روستا و یا شهرک فلسطینی نشین شده و در این زمینه تجربیات لازم را اندوخته است.

یکی از مشکلات کنونی اسرائیل کمبود دستگاه های تنفسی می باشد

آن چه برقراری قرنطینه را دردناک تر می سازد این واقعیت است که عید پسح، عید فطیر یهودیان از دو شب دیگر (چهارشنبه) آغاز می شود و در آن شب، معمولا صدها هزار نفر اسرائیلی به خانه های بستگان خود سفر می کنند و شب اول عید را در کنار هم می گذرانند و این در حالی که امسال، هرکس آیین عید را در خانه خود برگزار می کند و از حضور خانوادۀ بزرگ خبری نیست و مادر بزرگ ها پدر بزرگ ها، نوادگان خود را روی پرده کامپیوتر و از راه دور خواهند دید. پلیس در نظر دارد که در شب عید قاطعانه از رفت و آمد در جاده ها جلوگیری کند.

در آخرین آماری که پیش از ظهر امروز انتشار یافت، امده است که در شبانه روز گذشته دو تن دیگر در گذشته اند و شمار قربانیان به ۵۱ تن رسیده و شمار مبتلایان نیز ۱۸۱ نفر بالا رفته است. این آمار نشان می دهد که گراف کورونا رو به پایین است و از شتاب واگیری، کمی کاسته شده است. ولی واقعیات امر چند روز دیگر روشن خواهد شد. در حال حاضر ۸۶۱۱ نفر به طور قطع مبتلا به کورونا تشخیص داده شده اند. شمار شفا یافتگان به طور چشمگیری افزایش یافته و به ۵۸۵ نفر رسیده که ۳۹ تن از شبانه روز گذشته بیشتر است