اسرائیل حوادث را عامل شدت گیری بحران جنگی می داند، ولی احتمال درگیری نظامی با ایران ضعیف است

پس از آن که اسرائیل در یک حمله هوایی پهپادهای جنگی حکومت ایران در سوریه را نابود کرد، و به دنبال سخنان تهدید آمیز و شدید اللحن حسن نصرالله درباره این حمله و حادثه سقوط پهپاد اسرائیلی در خاک لبنان، و همچنین شلیک موشک از نوار غزه به سوی خاک اسرائیل، مقامات نظامی و امنیتی اسرائیل اوضاع را بسیار حساس می دانند و نیروهای ارتشی به هشیاری بیش از گذشته اوضاع را رصد می کنند و خود را برای هرگونه واکنش لازم آماده می سازند.

در اسرائیل ابراز نگرانی می شود که مجموعه رویدادهای ذکر شده، تب نظامی را در حدی بالا برد که موجب یک انفجار ناخواسته شود و آتش نبرد در منطقه را شعله ور سازد.

حکومت ایران همچنان ادعا می کند که با ارسال پهپادها به سوریه، به این هدف که نقاط حساس و پرجمعیت اسرائیل مورد حمله و بمباران قرار گیرد، ارتباطی نداشته است. این ادعا، ظاهرا رژیم ایران را از لزوم انتقام جویی علیه اسرائیل معاف می کند. ولی حکومت ایران همیشه از طریق مزدوران خود عمل کرده و این بار نیز می تواند با کمک آن ها عملیات تلافی جویانه را طراحی کرده و بکوشد آن را اجرا کند.

کارشناسان اسرائیلی تردیدی ندارند که رژیم ایران در صدد این گونه انتقام جویی برخواهد آمد. زیرا نابود کردن پهپادهایی که با زحمت بسیار، از ایران به سوریه رسانده بود، و شاید حتی کشته شدن افرادی که قرار بود این پهپادها را پرواز دهند، ضربه سختی است که شاید رژیم ایران نتواند در برابر آن ساکت نشیند.

گروه چریکی حشد الشعبی عراق نیز که از رژیم اسلامی ایران دستور می گیرد، تهدید کرده که به عملیات انتقام جویانه علیه اسرائیل دست خواهد زد. برخی سرکردگان این گروه گفته اند که با کمک

با این همه، احتمال این که یک درگیری نظامی گسترده روی دهد، همچنان ضعیف است.

یک کارشناس امور خاورمیانه در مصاحبه امروز با یک شبکه رادیویی در اسرائیل، ارزیابی کرد که حسن نصرالله، علیرغم سخنان تهدیدآمیز روز گذشته، خیال آغاز جنگ با اسرائیل را ندارد. نصرالله پیشتر تهدید کرده بود که اگر رژیم ایران مورد حمله نظامی ایالات متحده قرار گیرد، حزب الله لبنان اسرائیل را به آتش خواهد کشید. ولی آشنایان امور در اسرائیل، این سخنان را در حد یک تهدید می دانند و از دید آنان، بعید است که نصرالله اسرائیل را هدف حملات موشکی قرار دهد.

منشه امیر نیز در همین مصاحبه رادیویی گفت که حکومت ایران نیز در صدد حمله جنگی مستقیم علیه اسرائیل برنخواهد آمد. زیرا سپاه پاسداران و دیگر نیروهای مسلح حکومت ایران اکنون با دشمن مهمتری روبرو هستند که آن، ایالات متحده است و به صلاحشان نیست که علیه اسرائیل به جنگ دست بزنند.

2 دیدگاه‌

  1. اسراعیل دوست روسیه است و جنگلهای زاگرس ما برای اهداف روس ها به اتش زده شده اند.

    اخوندها کسانی که برای کمک به جنگل زاکرس میروند را دستگیر میکنند ‌پس حتی یک بچه هم میتواند حدس بزند که این اتش سوزی هم مانند جنگ ۸ ساله با عراق، کارهای تروریستی پاسداران، زلزله کرمانشاه و سیل چند ماه پیش کاری عمدی بوده است!

    این رژیم اخوندی بسیار خوب نقشه های ابردزدان را برای نابودی ایران و پایداری خودشان یکی یکی به اجرا گذاشته است و مانند گاوان شیرده اجازه داده اند که این ابردزدان برای جهل سال ایران را بدوشند!

  2. اسراعیل باید نصرالله را که جیره خور علی شیره ای است دستگیر کند. درست است که سر ابر تروریست ها (علی شیره ای یا مار افعی) در ایران لانه کرده اما هیچ جانوری بدون اعضای بدن نمیتواند جنب بخورد.

    البته کس نداند که پشت ان پرده های سیاه سیاست چه میگذرد. وگرنه دستگیری نصرالله خونخوار از دستگیری صدام حسین نباید سخت تر باشد.

Comments are closed.