اسرائیل خود را برای مقابله با شیوع ویروس خطرناک کرونا آماده ساخته است

اسرائیل نیز همانند بسیاری مردم کشورهای دیگر جهان، با ابراز نگرانی شدید از احتمال سرایت ویروس کرونا به این کشور، از امروز (یکشنبه) اقدامات احتیاطی خود را گسترش بخشید.

پروازهای شرکت ملی هواپیمایی اسرائیل به چین از چند روز پیش متوقف شد، ولی ده ها نفر اسرائیلی که هنوز در چین به سر می بردند، و همچنین کارمندان سفارت اسرائیل و کنسولگری های این کشور در شهرهایی مختلف چین، به بازگشت فراخوانده شده بودند و وزارت بهداری اسرائیل اعلام کرد که این گونه افراد، پس از بازگشت به کشور باید مدت پانزده روز در قرنطینه به سر برند. نوع قرنطینه آن است که آنان دو هفته در خانه خود بمانند، ولی از نزدیک شدن به افراد خانواده خودداری ورزند و از اطاق بیرون نیایند و همه دستورات بهداشتی دیگر را نیز رعایت کنند.

از آن جا که شمار این گونه افراد زیاد است، وزارت بهداشت اسرائیل از دولت خواسته است که به آنانی که در قرنطینه در خانه خود باقی می مانند، بابت این روزها، دستمزد پرداخت شود تا دچار زیان مالی نگردند.

همچنین، ورود شهروندان چین به اسرائیل به طور موقت ممنوع شده است. حتی مسافرانی که تابعیت کشورهای دیگر را دارند، ولی در هفته های اخیر در چین بوده اند، اجازه ورود به اسرائیل را نمی گیرند.

کشورهای پیرامونی چین، و از جمله تایلند، برمه، هند و چند کشور دیگر نیز به اقدامات مشابه دست زده اند.

با آن که در چین دست کم ده نفر فوت کرده اند و هزاران نفر مبتلا به بیماری گردیده اند، ولی پزشکان اسرائیلی بر این گمان هستند که بیماری چندان هم خطرناک نیست زیرا نسبت فوت شدگان به بیماران، حدود دو درصد بوده است.

آن ها می گویند که ویروس کرونا نیز همانند انواع آنفلوآنزا هر سال در جهان شیوع می یابد، نوعی بیماری ویروسی است که نباید موجب وحشت شود. ولی جلوگیری از ورود افراد از چین و همچنین رعایت مقررات قرنطینه برای آنهایی که از آن کشور بازگشته اند، می تواند به میزان زیادی از شیوع بیماری در اسرائیل جلوگیری کند – ولی با این همه، ویروس کرونا دیر یا زود در اسرائیل نیز پدیدار خواهد شد.