اسرائیل خود را در برابر خطرات جنگی از جانب حکومت ایران، حزب الله لبنان و سازمان های فلسطینی آماده می سازد

آتش سوزی در مزارع اسرائیلی توسط بادکنک های آتشزا از نوار غزه

با آن که ظاهرا بحران جنگی در خاورمیانه کاهش می یابد و همگان تاکید می کنند که قصد جنگ ندارند، ارتش اسرائیل به اقدامات احتیاطی برای رویارویی با هرگونه تهدید امنیتی، از هر نقطه که باشد، ادامه می دهد.

به گفته آگاهان، این تهدیدها به دو بخش “فوری” و “اصولی” تقسیم می شود که یکی مربوط به درگیری  با سازمان های ترور فلسطینی در نوار غزه و کرانه باختری رود اردن می باشد و دیگری تهدیدهای دراز مدت است که از جانب حکومت ایران و حزب الله لبنان متوجه اسرائیل می باشد.

امروز (آدینه) همانند همه جمعه های دیگر در یک سال اخیر، سازمان های فلسطینی، و در راس آن ها حماس و جهاد اسلامی آزادی فلسطین، خود را برای برگزاری آشوب های هفتگی آماده ساخته اند و ارتش اسرائیل برای مقابله با آن به رشته تدابیری دست زده است.

انتظار می رود که امروز نیز هزاران نفر از اهالی غزه، و به ویژه ماموران و فرستادگان سازمان های ترور، در کنار جدار مرزی با اسرائیل گرد آیند و به اَعمال خشونت بار دست بزنند.

روز چهارشنبه، دو روز پیش نیز که فلسطینیان آن را “یوم النکبه” به مفهوم روز مصیبت می نامند، تظاهرات خشونت باری در خط مرزی رخ داد و شماری از فلسطینیان درصدد برآمدند با پاره کردن جدار مرزی وارد خاک اسرائیل شوند. همچنین ده ها بسته مواد انفجاری و بطری های آتش زا، از نوار غزه به سوی سربازان اسرائیلی پرتاب گردید.

فلسطینیان می گویند که در جریان این اغتشاشات، حدود پنجاه نفر از آشوبگران زخمی شده اند. ولی احتمال می رود که اکثر آن ها در اثر استنشاق دود ناشی از لاستیک های کهنه و یا گاز اشک آور بوده است. سربازان اسرائیلی دستور داشتند که حتی المقدور از شلیک گلوله واقعی خودداری ورزند تا کسی کشته نشود. این هدف تامین شد و آشوب ها بدون تلفات پایان گرفت. سربازان اسرائیلی، در برابر تعرض فلسطینیان، از گلوله های پلاستیکی و دیگر امکانات ضد شورش استفاده می کردند.

اسرائیل در این روزها امکان داده بود که چهل میلیون دلار پول نقد از جانب امیرنشین قطر در اختیار فلسطینیان قرار گیرد تا بین افراد مستمند توزیع شود. با این همه، در آشوب های روز چهارشنبه، فلسطینیان چندین بادکنک انفجاری به سوی اسرائیل به هوا کردند که موجب بروز دو آتش سوزی گسترده در مزارع اسرائیلی گردید.

آشنایان امور نظامی می گویند که ارتش اسرائیل در عین حال که با آشوب های غزه دست و پنجه نرم می کند، به آمادگی خود برای رویارویی با تهدیدهای جنگی از جانب حزب الله لبنان و نیروهای سپاه قدس در سوریه ادامه می دهد.

کارشناسان نظامی اسرائیل بر این باورند که باید این تهدیدها را جدی گرفت. مقامات ارتشی می گویند که همه احتمالات را ارزیابی کرده و برای رویارویی با آن آمادگی دارند.

2 دیدگاه‌

  1. مشکل سیاستهای غلط مسئولین و سیاسیون اسرائیل در طول ۲۰ سال گذشته یعنی از سال ۲۰۰۰ تا به حال است . من واقعا معنای مماشات با گروه های تروریستی را نمیفهمم برای چیست ؟ ما باید همان سال ۲۰۰۶ ریشه‌های حزب الله و گروهک های تروریست اسلامی را می‌خشکاندیم و اجازه نمیدادیم تا کار به جایی برسد که با گستاخی برای نابودی اسرائیل خط و نشان بکشند . نیاز به هیچ چیز نداشت جز یک اراده ی واقعی ، مسئولین دفاعی اسرائیل آیا با خودشان فکر نکرده اند که چرا قدرت اول خاورمیانه که روزی چندین ارتش بزرگ عربی را شکست داده است باید به وسیله یک مشت تبهکار و تروریست تهدید به نابودی شود ؟ مگر از بین بردن حزب‌الله و جهاد اسلامی و حماس دشوارتر از شکست دادن ارتش‌های اعراب هست که در عرض این ۲۰ سال این کار را انجام نداده‌اند؟ من فکر میکنم شاید دوباره باید یک سازمان مانند هاگانا به دست جوانان یهودی تاسیس شود تا خلأ‌ها و کمبودهای امنیتی اسرائیل جبران شود و این سازمان به مواضع حزب الله حمله و جهاد اسلامی و ایران در سوریه حمله کند . ما جوانان یهودی خارج از اسرائیل نعمت بزرگ کشور یهود را میفهمیم ای کاش جوانان اسرائیلی هم مانند ما ارزش چیزی که دارند را میدانستند .

  2. یک پیام هم به مسئولین اسرائیلی دارم ، سعی کنید که جلوی زیاده خواهی های حزب الله و جهاد اسلامی را بگیرید چون در غیر این صورت باید بدانید که هسته‌ی یک سازمان شبهه نظامی صهیونیستی در خارج از اسرائیل در حال تشکیل است و این بار حزب‌الله وجهاد اسلامی به دست جوانان یهودی خارج از اسرائیل نابود خواهند شد . پیام روشن است و این پیام را جمعی از جوانان یهودی ایران برای شما میفرستند . ما با گروه‌های تروریست اسلامی مبارزه نظامی خواهیم کرد و تروریستهای مسلمان را از بین میبریم .

Comments are closed.