اسرائیل دریک اقدام دوستانه، ۵۰ میلیون متر مکعب آب به اردن می‌فروشد

دریاجه کنیرت یا گالیله در اسرائیل

دولت اسرائیل در یک اقدام دوستانه و برای نشان دادن حسن نیت خویش، درخواست ملک عبدالله پادشاه اردن را پذیرفت و اعلام کرد که حاضر شده است سالیانه ۵۰ میلیون متر مکعب آب به اردن بفروشد. این درخواست دولت اردن به علت آن است که آن سرزمین به طور اصولی همیشه با کمبود آب روبرو بوده و به ویژه در سالهای اخیر که در آن سرمین خشکسالی روی داده، این مشکل بزرگتر شده است.

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، در یک درخواست مستقیم و ویژه از نفتالی بنت، نخست وزیر جدید اسرائیل، خواست که اسرائیل حاضر شود از آب دریاچه کینرت که دریاچه طبریه یا دریاچه گالیله نیز نامیده می شود، سالانه ۵۰ میلیون منر متر مکعب آب برای مصارف آشامیدنی و کشاورزی به اردن فروخته شود.

نفتالی ینت پس از مشورت با گروه‌های کارشناسی این درخواست را پذیرفت. دولت اردن درخواست کرده است که قرارداد فروش سالیانه ۵۰ میلیون متر مکعب آب به آن کشور، دست‌کم ۵ سال باشد. بهای فروش آب به اردن هنوز مشخص نشده است. نفتالی بنت به دنبال پذیرش این درخواست، شورای عالی آب در اسرائیل را به همایش دعوت کرد تا جوانب فنی انتقال این آب بررسی شود.

اسرائیل در سالی که گذشت با بارش‌های فراوان روبرو بود و دریاجه طبریه که سالیان متمادی درحال خشک شدن بود، اکنون به میزان حداکثری حجم آب خود رسیده است. علاوه بر این، اسرائیل با به خدمت گرفتن فن‌آوریهای بسیار پیشرفته، حجم زیادی از آب دریا را شیرین سازی می کند و برای  آشامیدن و مصارف کشاوری آماده می کند. اسرائیل با به کارگیری فن‌آوریهای پیشرفته، می‌تواند در آینده یکی از صادرکنندگان عمده  آب به کشورهای همسایه باشد و این در حالی است که اسرائیل تا ۵ سال پیش، آنچنان با مشکل حاد کمبود آب روبرو بود، که امکان خرید آب از ترکیه مطرح گردید، اما از آنجه که حکومت اسلامگرای رجب طیب اردوعان بر سر کار بود اسرائیل بیم داشت که مبادا دولت اسلامگرای ترکیه قرارداد را به ناگهان فسخ نماید و یا به تعهدات خویش عمل نکند.

از این روی، اسرائیل در سالهای اخیر بیشترین تلاش علمی خود را برای ساخت دستگاههای پیشرفته شیرین سازی آب و یا نمک زدایی، به عمل آورد. اکنون اسرائیل سالانه ده‌ها میلیون متر مکعب آب را شیرین سازی می‌کند که برای مصارف کشاورزی و آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

در ماهها یایانی دولت بنیامین نتانیاهو، روابط اردن با اسرائیل تا حدودی به تیرگی گرایید و علت آن،  مشکلاتی بود که در مساله نظارت بر مسجد الاقصی پیش آمده بود. اکنون تحلیلگران سیاسی بر این باورند که اسرائیل با موافقت فروش آب به اردن، می‌تواند ضمیمه بهبود روابط بین دو کشور را فراهم سازد.