اسرائیل در اوج کورونا، به سوی چهارمین دور انتخابات زودهنگام پیش می رود و دولت منحل می شود

پارلمان اسرائیل امروز (چهارشنبه) با برگزاری یک نشست ویژه، لایحه انحلال پارلمانی و برگزاری انتخابات زودهنگام را به رای گیری می گذارد، و به احتمال زیاد، آن را تصویب خواهد کرد. اکنون ماه های متمادی است که دولت ائتلافی لیکود و حزب آبی و سفید به بن بست رسیده و عملا در حال فلج قرار گرفته و مسائل بسیار حساس و دشوار کشوری بدون سرپرست مانده است.

پیشنهاد انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام، از جانب فراکسیون اقلیت به مجلس ارائه شده و حزب آبی و سفید نیز موافقت خود را با آن اعلام داشته و همچنین گروه احزاب عربی اسرائیل به آن رای موافق خواهند داد و حتی حزب راست گرای “یمینا” نیز اعلام داشت که به آن رای موافق خواهد داد.

بدین سان، در ظرف کمتر از دو سال، در اسرائیل چهار بار انتخابات زودهنگام برگزار می شود. زیرا هیچ گروه حزبی نتوانسته است با کک احزابی که در خط آن هستند، دولت ائتلافی قوی برپا سازد. ارزیابی می شود که در دور چهارم انتخابات زودرس نیز، هر دو جناح چپ و راست، دوباره به آرای کم و بیش مساوی دست خواهند یافت و هیچ یک قادر به تشکیل کابینه مستقل نخواهد بود.

حزب لیکود، گروه حزبی آبی و سفید را متهم می سازد که با اصرار برای تصویب بودجه سال جاری و پیشبرد برخی برنامه هایی که لیکود با آنها مخالفت می ورزد، اسرائیل را به انتخابات زودرس می کشاند.

ولی رهبران آبی و سفید امروز گفتند که گناه به گردن نتانیاهو می باشد که همه هدفش آن است که در مقام نخست وزیری بماند، تا به علت محاکمه ای که در آن درگیر است، ناچار نشود به طور موقت از صحنه سیاست کنار زده شود.

طبق قوانین اسرائیل، نخست وزیر، حتی در صورتی که کیفرخواست علیه او صادر شود، می تواند تا هنگامی که جرم او محرز نشده، در مقام خود بماند، ولی اگر وزیر باشد، باید از هنگام صدور کیفر خواست استعفا دهد.

با آن که به پایان سال میلادی تنها یک ماه باقی مانده، دولت نتانیاهو با استدلال های مختلف، از ارائه لایحه بودجه سال جاری به پارلمان خودداری روزیده و همچنین پیش نویس لایحه بودجه سال آینده را نیز هنوز تهیه نکرده است. لیکود استدلال می کند که در شرایط کورونا، تنظیم بودجه امکان پذیر نیست. ولی آبی و سفید می گوید که درست برعکس، در شرایط کنونی است که باید بودجه ادارات مختلف معیین گردد و آن ها به یک دوازدهم بودجه سال گذشته سنده نکنند.

حزب آبی و سفید که در کارزار انتخاباتی گفته بود با نتانیاهو ائتلاف نخواهد کرد، پس از آن که دریافت کشور با یک بن بست سیاسی روبرو گردیده، حاضر شد دولت مشترک با لیکود برپا سازد. ولی در عمل، نتانیاهو آن گروه حزبی را از دخالت در امور حساس کشور محروم ساخت و حتی آنان را در تلاش برای عادی سازی روابط با کشورهای عرب سهیم نساخت.

در صورتی که لایحه انحلال پارلمان در نشست امروز به تصویب برسد، انتخابات عمومی دور چهارم، کمتر از چهار ماه دیگر برگزار خواهد شد.

همه سیاستمداران اسرائیل می گویند که گام برداشتن به سوی چهارمین انتخابات زودهنگام، در شرایطی که اسرائیل در اوج رویارویی با کورونا و مشکلات مالی کشور، امری بسیار پرهزینه و نابجا می باشد. بودجه مورد نیاز برای انجام این انتخابات، مبلغی حدود سیصد میلیون دلار ارزیابی شده است.