اسرائیل در ده سال آینده ۱۷ میلیارد دلار به مصر گاز خواهد فروخت

در حالی که اسرائیل تا چند سال پیش از خریداران عمده گاز سوختی از مصر بود، اکنون نوبت اسرائیل است که به مصر گاز بفروشد. رسما اعلام شد که یک قرارداد ده ساله امضا شده که به موجب آن اسرائیل جمعا ۶۴ میلیارد متر مکعب گاز به مصر صادر خواهد کرد که ارزش آن به ۱۷ میلیارد دلار می رسد.

این قرارداد در حالی امضا می شود که مصر در ۳۸ سالی که از امضای قرارداد صلح با اسرائیل می گذرد، همیشه کوشیده است حداقل روابط اقتصادی و سیاسی را با اسرائیل داشته باشد. کارشناسان نام این وضع را “صلح سرد” گذاشته بودند.

اسرائیل تا شش سال پیش بخشی از گاز مورد نیاز خود را از مصر خریداری می کرد. ولی از هنگام برافتادن حکومت پرزیدنت حسنی مبارک، شاه لوله گاز که ار صحرای سینا می گذشت، بارها توسط عوامل خرابکاری منفجر شد و به ناچار صدور گاز متوقف گردید.

اسرائیل قرارداد کلانی نیز با اردن برای صادرات گاز به آن کشور امضا کرده است.

اسرائیل هم اکنون دارای یکی از بزرگترین ذخایر گاز در عمق دریای مدیترانه می باشد که بهره برداری از بخشی از آن آغاز شده و حفر چاه ها در برخی دیگر از حوزه ها آغاز گردیده است. در همان حال، اسرائیل به عملیات اکتشاف در نواحی دیگری در حریم آب های اقتصادی خود ادامه می دهد و امید می رود که ذخایر بیشتری کشف شود.

نخست وزیر اسرائیل در آئین امضای قرارداد فروش گاز به مصر، با ابراز خشنودی از این همکاری با مصر، آن را سندی تاریخی نام نهاد  و گفت انتظار می رود میلیارها دلار از این معامله به صندوق درآمدهای اسرائیل سرازیر شود.

بنیامین نتانیاهو تاکید کرد که کل این درآمد، برای انجام پروژه های زیربنایی اسرائیل و همچنین آمورش و تامین بهداشت و بالابردن سطح زندگی مردم هزینه خواهد شد.

هنوز مشخص نشده است که اسرائیل گاز فروخته شده به مصر را چگونه به آن کشور منتقل خواهد ساخت. احتمال دارد که یک خط لوله زیدریایی احداث گردد که گاز را مستقیما از محل استخراج به سواحل مصر برساند.

فروش گاز از مسر به اسرائیل ۱۳ سال پیش آغاز گردید، ولی بیش از هفت سال دوام نیاورد، زبرا تروریست های اسلامی بارها لوله انتقال گاز را منفجر ساختند.

دولت ترکیه نیز که به سیاست خصمانه علیه اسرائیل ادامه می دهد، یکی از درخواست کنندگان خرید گاز از این کشور است. همچنین یونان به گاز اسرائیلی توجه زیاد نشان می دهد. کشورهای اروپایی نیز خود را از متقاضیان خرید گاز اسرائیل می دانند.

 

 

یک دیدگاه

Comments are closed.