اسرائیل در سال ۲۰۲۰ به ۵۰ هدف در سوریه حمله کرده است

ارتش اسرائیل اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰ به ۵۰ هدف در سوریه حمله کرده است. این هدف‌ها علیه نیروهای دولتی سوریه، نیروهای ایرانی و جنگجویان حزب الله لبنان بوده، اما نیروهای تحت حمایت ایران هدف بیشترین حملات اسرائیل بودند.

ارتش اسرائیل درباره جزئیات حملات خود در سوریه معمولا اظهارنظر نمی‌کند اما روز پنجشنبه ۱۱ دی‌ماه (۳۱ دسامبر ۲۰۲۰) اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰ دست‌کم به ۵۰ هدف در سوریه حمله کرده است.

خبرگزاری فرانسه نوشته است اعتقاد براین است که از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، اسرائیل صدها حمله در این کشور انجام داده است.

نیروهای دولتی سوریه و نیروهای ایرانی متحد دولت اسد، از جمله جنگجویان وابسته به حزب‌الله لبنان، اهداف حملات اسرائیل بوده‌اند. اما بیشترین این حملات علیه نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه انجام گرفته است.

آخرین حمله اسرائیل به مواضع نیروهای ایرانی دیروز  – چهارشنبه ۳۰ دسامبر – انجام شد و در جریان آن سیستم دفاع موشکی سوریه و مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران هدف قرار گرفتند. گزارش‌ها حاکی است که نیروهای مورد حمایت ایران در حومه شهر زبدانی در نزدیکی مرز لبنان هدف قرار گرفته‌اند.

جمعه گذشته (۵ دی‌ماه / ۲۵ دسامبر) ارتش اسرائیل از حمله به منطقه روستایی مصیاف، واقع در استان حماء خبر داد. دیده‌بان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، اعلام کرد که در جریان این حمله، دست‌کم شش شبه‌نظامی تحت حمایت ایران کشته شدند.

دولت اسرائیل بارها تاکید کرده که اجازه نخواهد داد نیروهای ایرانی در سوریه مستقر شده و برای خود پایگاه  ایجاد کنند. حکومت “جمهوری اسلامی” در ایران نه تنها اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد، بلکه به عنوان “دشمن”، خواهان نابودی آن است.

ارتش اسرائیل در گزارش روز پنجشنبه آماری از دیگر عملیات خود را نیز منتشر کرده است. طبق این گزارش هواپیماهای جنگی اسرائیل در طول سال ۲۰۲۰ دست‌کم ۱۴۰۰ بار  “پرواز  عملیاتی” انجام داده‌اند.

این گزارش هم‌چنین می‌گوید ۱۷۶ فروند موشک از نوار غزه که زیر تسلط گروه حماس است به سوی اسرائیل شلیک شده است. طبق این گزارش ۸۰ فروند از این موشک‌ها رهگیری و منهدم شده و  ۹۰ فروند آنها به اراضی خالی از سکنه اصابت کرده‌اند.

گزارش دویچه وله فارسی