اسرائیل در واکسیناسیون رکورد دار جهان است، ولی ادامه تزریق با مشکلات روانی و فرهنگی روبروست

اسرائیل در دستاوردی که در سراسر جهان رکورد محسوب می شود، توانسته است در ظرف چند هفته نیمی از جمعیت کشور را که بالای سی سال سن دارند واکسینه کند. ولی ادامه این روند با یک رشته مشکلات روانشناسی، فرهنگی و حتی دینی روبرو شده و همه نهادهای کشور بسیج شده اند تا آنهایی را که هنوز واکسن نزده اند، به عجله در این کار تشویق کنند و برای رسیدن به این هدف، حتی پاداش هایی نیز در نظر گرفته شده است.

تا چندی پیش در اماکن تزریق واکسن و در درمانگاه ها و همه مراکزی بهداشتی که افراد را واکسینه می کردند، صف های طولانی ایجاد می گردید، ولی اکنون چند روز است که پزشکان و پرستاران، در درمانگاه ها کاملا آماده اند اما شمار مراجعان بسیار کمتر از تعداد دوزهایی است که از یخچال بیرون آورده شده و آماده تزریق است.

اکنون چند روزی است که وزارت بهداشت اعلام کرده همه افراد در هر گروه سنی که باشند، می توانند واکسنیه شوند و این در حالی که تا چندی پیش، فقط گروه های سنی بالا اجازه تزریق می یافتند.

در نواحی مذهبی نشین اسرائیل، به مراجعین، پس از واکسن زدن، یک وعده غذای سنتی و خوشمزه هدیه می شود و در برخی نقاط دیگر به تزریق شدگان شیرینی اعطا می شود و در نواحی عرب نشین کشور، مشوق های دیگری در نظر گرفته شده است.

شیوع گونه های جدید ویروس، شمار مبتلایان در اسرائیل را به شدت بالا برده و بر شمار جان باختگان نیز افزوده است.

تنها در شبانه روز گذشته، ۴۲ تن دیگر فوت کرده اند و شمار جانباختگان از پنج هزار و چهارصد نفر فراتر رفته است. همچنین بیش از پنج هزار مبتلای جدید در یک شبانه روز شناسایی شده اند. از سال گذشته تا کنون ۷۳۴ هزار نفر در اسرائیل مبتلا شده اند در حال حاضر ۹۶۲ نفر از آن ها در حال وخیم در بیمارستان بستری هستند.

آن چه مورد نگرانی است، این واقعیت است که سه تن از پزشکان تیم های درمانی علنا اعلام داشته اند که حاضر نیستند واکسن بزنند. همچنین در شبکه های اجتماعی مطالب غرض آلود و نادرستی درباره آن چه که خطرات واکسن نامیده می شود انتشار می یابد که دولت به دنبال راه هایی است که آن را متوقف کند.

امروز شمار واکسینه شدگان از چهار میلیون نفر فراتر رفت دو سوم از کل جمعیت در معرض خطر از میان نه میلیون نفر اهالی کشور را تشکیل می دهد.

شمار بانوان باردار که مبتلا شده اند بالا رفته و موجب نگرانی می باشد.

قرنطینه گسترده در اسرائیل به پایان رسیده و در روزهای اخیر تلاش می شود که مردم به صورت تاریجی به زندگی عادی باز گردند.