اسرائیل در واکنش به تعرض هوایی از سوریه، یک پرتابگر ضد هواپیما را منهدم کرد و مسؤولیت آن را پذیرفت

به دنبال حمله هوایی اسرائیل به یکی از مواضع نظامی در خاک سوریه، تلویزیون دمشق امروز (سه شنبه) اعلام کرد که یک سرباز که در این حمله زخمی شده بود درگذشته و به این ترتیب تعداد تلفات به دو تن رسیده و یک سرباز دیگر نیز زخمی شده است. اسرائیل مسؤولیت این حمله را به عهده گرفت و آگاهان گفتند بعید است که واکنش اسرائیل مورد ایجاد بحران جنگی شود.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که شامگاه روز گذشته (دوشنبه) هنگامی که یک جنگده اسرائیلی به پرواز عادی در حریم هوایی کشور مشغول بود، یک خمپاره ضد هواپیما از ناحیه گولان در داخل خاک سوریه به سوی آن شلیک شد. ولی گلوله در داخل خاک سوریه سقوط کرد و به هواپیمای اسرائیلی آسیبی وارد نیامد. دقایقی بعد، نیروی هوایی اسرائیل پرتابگر سوری را که از آن به سوی هواپیمای اسرائیلی شلیک شده بود مورد حمله قرار داد و آن را منهدم کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) اعلام کرد که در جریان انهدام این پرتابگر، یک افسر سوری کشته شده و دو تن سرباز زخمی گردیدند که یکی از آن ها امروز درگذشت.

اسرائیل در هفته های اخیر، هیچ پرواز عملیاتی در حریم هوایی سوریه انجام نداده بود و در مورد حمله دیروز نیز، دولت اورشلیم بر خلاف معمول، دقایقی پس از روی دادن حمله، مسؤولیت آن را به عهده گرفت. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، در یک پیام ویدیویی کوتاه، با اشاره به این حمله گفت که اسرائیل یک بار دیگر ثابت کرد که هیچ گونه تعرضی را از خاک سوریه تحمل نخواهد کرد و نسبت به آن واکنش نشان خواهد داد. او تاکید کرد که این سیاست در آینده نیز ادامه خواهد یافت. نتانیاهو در پیام خود از جمله گفت: «آن کس که بخواهد به ما آسیب برساند، خودش مورد آسیب قرار خواهد گرفت».

در یک حادثه نظامی دیگر، این بار در خاک لبنان، شبکه تلویزیونی المیادین وابسته به حزب الله لبنان خبر داد که یک پهپاد اسرائیلی، نقطه ای را که در آن یک دستگاه شنود الکترونی پنهان شده بود بمباران کرده و آن را منهدم ساخته است.

منابع نظامی می گویند که اسرائیل برای شنود مکالمات تلفنی و بیسم افراد نظامی حزب الله و همچنین بررسی تحرکات چریک های این سازمان، انواع دستگاه های اطلاعاتی را در داخل لبنان نصب کرده است. این دستگاه ها از جمله شامل وسائل الکترونی می باشد که در داخل حفره هایی در نقاط بلند قرار می گیرد و استتار می شود و از آن جا اطلاعات مکالماتی و همچنین تردد نیروهای نظامی حزب الله را به اسرائیل مخابره می کند.

حزب الله تا کنون چند بار این گونه دستگاه ها را شناسایی کرده است. در چنین مواردی، ارتش اسرائیل فورا نقطه کشف شده را بمباران می کند، تا دستگاه های الکترونی به دست حزب الله نیفتد.