اسرائیل در یک سال گذشته بیش از صد میلیارد دلار صادرات داشته که در مقایسه با جمعیت ایران، ده ها برابر است

اسرائیل در یک سال گذشته بیش از صد میلیارد دلار صادرات داشته که در مقایسه با جمعیت ایران، ده ها برابر است

با آن که جمعیت کل اسرائیل یک دهم ایران است، و در واقع شمار شهروندان اسرائیلی حتی از دو سوم جمعیت تهران فراتر نمی رود، ولی میزان صادرات این کشور از ایران بیشتر است، که نشان پیشرفت صنعتی و علمی و تولیدی در اسرییل می باشد.

در آخرین گزارشی که امروز (سه شنبه) انتشار یافت، آمده است که صادرات اسرائیل در سال میلادی گذشته (۲۰۱۸) بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار بوده است که احتمال می رود دو برابر صادرات غیر نفتی ایران باشد.

اسرائیل در مقام یک کشور پیشرفته، با آن که هیچگونه ذخایر معدنی ندارد، با کمک دانش و تکنولوژی توانسته است به نسبت جمعیت خود، در ردیف بزرگترین کشورهای صادر کننده در دنیا در آید. بخش عمده ای از صادرات اسرائیل شامل محصولات و خدمات دانش بنیان و همچنین امور هواپیمایی و تسلیحاتی می باشد. ولی اسرائیل هر سال ده ها میلیون دلار نیز مواد خوراکی به کشورهای دیگر صادر می کند.

میزان کل صادرات غیرنفتی ایران در سال میلادی که کمتر از سه ماه پیش به پایان رسید، حدود شصت میلیارد دلار برآورد شده است. ولی کارشناسان اقتصادی در اسرائیل می گویند که این ارقام واقعی نیست و مقادیر نامعلومی از صادرات ایران را که توسط سپاه پاسداران و از بنادر غیرقانونی آن انجام می گیرد، قابل برآورد نیست.

علاوه بر این بسیاری از صادرکنندگان ایران، بخش قابل ملاحظه ای از دلارهای دریافتی را به ایران باز نمی گردانند و این امر نیز به ذخیره ارز خارجی کشور آسیب می رساند.