«اسرائیل دوباره قرارگاه بزرگ سپاه قدس در سوریه که در دست ساخت است، بمباران کرد»

منابع خبری سوریه گزارش دادند که سپیده دم امروز (سه شنبه) دوباره هواپیماهای ناشناس نقطه ای را در شرق سوریه و در نزدیکی مرز عراق هدف قرار داده و آسیب جدی وارد کرده اند، ولی تلفاتی وارد نیامده است. این منابع، دوباره اسرائیل را مسؤول این عملیات معرفی می کنند و می گویند که مکان بمباران شده، همان قرارگاه بزرگی است که سپاه قدس در حال احداث آن است و بزرگترین پادگان نظامی خواهد شد که می تواند هزاران سرباز را در خود جای دهد.

این حمله یک روز پس از دیدار پرزیدنت پوتین با حسن روحانی و اردوغان صورت می گیرد، که رسانه های وابسته به حکومت ایران درباره آن نوشتند که رئیس جمهوری روسیه گفته است که همکاری های نظامی با رژیم ایران گسترده تر شده است. پرزیدنت پوتین در دیداری نیز که هفته گذشته با بنیامین نتانیاهو داشت، گفت که همآهنگی نظامی و همکاری امنیتی بین روسیه و اسرائیل تقویت گردیده است.

به گزارش نهادی به نام “دیده بان حقوق بشر سوریه” که معمولا منابع خبری موثقی دارد، محل حمله، همان قرارگاه در حال ساخت سپاه قدس در ناحیه ای به نام ابوکمال است که در نزدیکی مرز عراق قرار دارد. ولی از تلفات احتمالی، هنوز خبری نرسیده است.

از دیدگاه اسرائیل، ویران کردن چنین قرارگاهی، اهمیت نظامی درجه اول دارد. زیرا اگر ساخت آن تکمیل شود، رژیم ایران ممکن است آن جا را به مرکز اصلی عملیات جنگی علیه اسرائیل مبدل سازد.

در گزارش های روزهای اخیر گفته شده بود که رژیم ایران در آن ناحیه سامانه های ضد هوایی مستقر می کند تا مانع ادامه حملات اسرائیل شود.  ولی کارشناسان نظامی بر این باورند که هواپیماهای اسرائیلی به آسانی قادرند آن سامانه ها را دور بزنند.

فرماندهان سپاه پاسداران در هفته های اخیر بارها ادعا کرده اند که با کمک سامانه های ضد هوایی، آسمان ایران را به کلی بسته اند و حتی مگس هم نمی تواند بدون اطلاع آن ها وارد حریم هوایی ایران شود.

زئیس نهاد دیده بان حقوق بشر سوریه، رامی عبدالرحمن، به شبکه حبری “الحَدَث” گفت که در محلی که مورد حمله هوایی قرار گرفت، سپاه قدس انبارهای بزرگ اسلحه برپا کرده است که به احتمال زیاد، مورد آسیب قرار گرفته، ولی از زیان های وارده ارزیابی موثقی در دست نیست.

به گفته عبدالرحمن، تردیدی نیست که این حمله توسط اسرائیل صورت گرفته و در هفته های اخیر، شماری از انبارهای اسلحه متعلق به گروه های وابسته به رژیم ایران در خاک عراق نیز در حملات اسلامی آسیب دیده است.

یک دیدگاه

  1. از نظر قوانین بین المللی اسرائیل حق ندارد اولا به کشور دیگر حمله کند دوم اینکه قصاص پیش از جنایت که اسرائیل به آن عملیات پیشگیرانه می گوید در قوانین بین المللی پذیرفته نیست . بی شک اسرائیل از ایران سیلی سختی خواهد خورد . اما ،

    همه می دانند اسرائیل از آشفته بازار جنگ و درگیری در عراق و سوریه که خود به همراهی امریکا ترکیه انگلیس و ارتجاع سیاه عرب بوجود آورده سو استفاده می کند . بهتر است اسرائیل در فکر قلمرو خود باشد و در راه پیشرفت علم و دانش گام بردارد زیرا در غیر این صورت باید هر روز شاهد تشکیل یک گروه ستیزه جو که خود را انقلابی می دانند و از ایران الهام می گیرند ، باشد . در واقع همه ی گروههای جنگجو در منطقه از عملکرد اسرائیل بوجود آمده و این امر سبب شده حاکمان ایران تمام منابع و درآمدهای مردم ایران را خرج آنها کند .یعنی شما در حق ایرانیان که منجی قوم یهود بودند جنایت می کنید .

    یک بار دیگر تاریختان را بخوانید . حکومتهای دینی چه مسلمان باشند چه مسیحی باشند و چه یهودی ننگ بشریتند زیرا هرکدام خدای خود را برتر می دانند و بشریت را کاملا نادیده می گیرند . بس کنید .

Comments are closed.