اسرائیل دو هواپیما برای کمک به قبرس در مبارزه با آتش سوزی بزرگ جنگل‌ها می‌فرستد

یئیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، دیروز شنبه، با همتای قبرسی خود نیکوس کریستودولیدس گفتگو کرد و گفت که اسرائیل برای کمک به قبرس در کنترل آتش سوزی، همه تلاش خود را انجام می‌دهد.

آتش سوزی طبیعی بزرگی که در قبرس رخ داده است، توسط وزش شدید باد، گسترده تر شده و حداقل شش منطقه را در دامنه رشته کوه «ترودوس»، منطقه ای آکنده از درختان کاج و بوته های پر گیاه، درگیر کرده است.

با گسترش آتش سوزی دولت قبرس از اروپا و اسرائیل درخواست کمک کرده است و اسرائیل قصد دارد دو هواپیما از سازمان آتش نشانی و خدمات نجات خود را برای کمک به قبرس بفرستد.

در این آتش ده‌ها ملک آسیب دیده‌اند اما هیچ صدمه جانی گزارش نشده است و برق منطقه به صورت گسترده قطع شده است. توده‌های دود ناشی از این آتش سوزی، در نیکوزیا، پایتخت قبرس، در حدود ۷۵ کیلومتری، قابل مشاهده است.

بر اساس توافق نامه همکاری متقابل بین دو کشور، وزیر امنیت عمومی و کمیساریای آتش نشانی اسرائیل در مورد راه های کمک به قبرس گفتگو کردند.

علت آتش سوزی قبرس که از اواسط ظهر دیروز شنبه آغاز شد، مشخص نیست. قبرس در این هفته با بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد دمای هوا، موجی از گرما را تجربه کرده است.