اسرائیل رفتار خود را بررسی میکند، برخی فلسطینیان از اغتشاشات انتقاد کردند

ارتش اسرائیل با برپایی یک کمیسیون تحقیق ویژه، قصد دارد رویدادهای دو جمعه گذشته در مرز با غزه را مورد بررسی قرار دهد و به ویژه به این موضوع بپردازد که چگونه می توان در عین دفاع از امنیت اسرائیل، از میزان تلفات فلسطینی نیز کاست.

یکی از ماموریت های کارشناسان این کمیسیون ویژه، بررسی این پرسش است که آیا همه موارد تیراندازی به سوی اغتشاشگران بجا بوده، یا مواردی وجود داشته که میشد از تیرانداز خودداری کرد.

اسرائیل نسبت به تلفات انسانی، خواه خودی یا غیرخودی، حساسیت زیاد نشان می دهد و همیشه پس از وقوع هر مورد تلفات، تحقیقات جامع انجام می گیرد و پرونده ای گشوده می شود.

حماس می گوید که در جمعه های گذشته بیش از سی نفر از افراد آن کشته شده اند و صدها تن زخمی گردیده اند.

با توجه به آن که در چهار جمعه آینده نیز فلسطینی ها قصد برگزاری اغتشاشات گسترده دارند، ارتش اسرائیل با برپایی این کمیسیون تحقیق می خواهد تجربیاتی به دست آورد که برای رویارویی با اغتشاشات بعدی مفید واقع شود.

افراد کمیسیون تحقیق، همان کارشناسان نظامی هستند که موضوع های مشابهی را در گذشته مورد بررسی قرار داده اند.

در این میان، بحث و جدل در داخل غزه و در حکومت خودگردان فلسطینی در مورد این شیوه مبارزاتی و تلفات سنگین آن شدت می گیرد.

در حالی که سران حماس ادعا می کنند که به یک “پیروزی بزرگ” دست یافته اند، یکی از پایه گذاران این شیوه مبارزاتی در غزه که احمد ابو رُتِیمه نام دارد، از شیوه آتش زدن لاستیک های کهنه، به گونه ای که روز جمعه سه روز پیش رخ داد، به شدت انتقاد کرد .

ابو رتیمه گفت که این اقدام بیفایده بوده و موجب آزار خود فلسطینی ها شده است. او همچنین گفت که تظاهرکنندگان نمی بایست به جدار مرزی با اسرائیل نزدیک شوند، تا هدف قرار نگیرند.

در کرانه باختری نیز، فردی به نام محمود الحَبّاش که از مشاورین ارشد محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی است، در سخنانی، حماس را به شدت نکوهش کرد که این گونه آسان، فلسطینی ها را به کشتن می دهد. او گفت که حماس مردم خود را قربانی می کند، تا تلویزیون های جهان قتل فلسطینیان را ببینند و برای آن ها دلسوزی کنند.

مشاور ارشد محمود عباس، در این بخش از سخنان خود گفت: “حماس به اهالی غزه می گوید، ای فلسطنیان، ای مردم من، بروید کشته شوید تا تلویزیون ها فیلم بگیرند و شما نطق های آتشین بکنید”.

در این میان دولت فرانسه از اسرائیل خواستار شد که در برابر فلسطینی ها این گونه خشونت نشان ندهد و خویشتنداری پیشه کند.

به گزارش رادیو فرانسه، وزارت خارجه آن کشور با انتشار بیانیه ای، آن چه را که “حملات ارتش اسرائیل علیه فلسطینیان” نامید محکوم دانست.

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه، از جمله چنین آمده است: «فرانسه بار دیگر نادرستی حملات ارتش اسرائیل با یادآوری می کند و خواهان روشن شدن همه ابعاد این حوادث دلخراش است”.

فرانسه در حالی “حملات ارتش اسرائیل” را نکوهش می کند، که ارتش اسرائیل حمله ای به داخل خاک غزه انجام نداده، و تنها، به سوی آنانی که قصد نزدیک شدن به نوار مرزی و آسیب رساندن به امنیت اسرائیل را داشته اند، آتش گشوده، و این، سرکردگان حماس بودند که تظاهرات را در فاصله کمی از مرز اسرائیل به راه انداختند و به تعرض دست زدند.

یک دیدگاه

  1. حماس از قدیم کشته شدن افراد بی گناه فلسطینی را نقطه قوت خود میداند و حربه او برای محکوم کردن اسراییل شده است( حداقل در افکار عمومی)

Comments are closed.