اسرائیل رکورد دار واکسیناسیون است، ولی در مورد ابعاد گسترش کورونا نیر رکورد دارد

در تلاش دیگری برای مهار کردن ابعاد گسترش کورونا در اسرائیل، از شامگاه فردا (پنجشنبه) قرنطینه کامل برقرار می شود و ممکن است مدت دو هفته ادامه یابد.

طبق تصمیم دولت، بخش های عظیمی از فعالیت های اقتصادی، بازرگانی، اجتماعی و آموزشی و حتی مذهبی متوقف خواهد شد و ممکن است دو هفته ادامه یابد. ولی اگر پیش از آن، ابعاد ابتلاء کاهش یابد، ممکن است مدت قرنطینه کوتاه شود، ولی اگر هنوز تائیربخش نباشد، مدت آن طولانی تر خواهد گردید.

طبق معمول، درباره اقدامات و محدودیت های، گروه های سیاسی که دولت ائتلافی را تشکیل می دهند، هریک بر حسب دیدگاه ها و هدف های حزبی خود، نسخه دیگری را تجویز میکند و برای دولت رسیدن به یک توافق همه جانبه بسیار دشوار بوده است.

با آن که اسرائیل در واکسینه کردن شمار شهروندان دارای رکورد جهانی شده، ولی در همان حال، شمار مبتلایان نیز با توجه به شمار جمعیت در اسرائیل، در سطح بالا و نگران کننده ای قرار دارد.

هنوز مشخص نشده است که آیا این سرعت شیوع، به دنبال رسیدن کورونای بریتانیایی به اسرائیل بوده و یا علت دیگری دارد. در این دوران، حتی پرواز هواپیماها نیز متوقف می شود و در اماکن مذهبی نیز، تنها پنج نفر در یک سالن سقف دار می توانند به نیایش بپردازند و این در حالی که طبق آیین یهود، اَدای نماز باید در جمع حداقل ده نفری صورت گیرد که “مینیان” نامیده می شود.

دولت وعده کرده است که برای جبران خسارات وارده به نهادهای اقتصادی و بازرگانی، حدود یک میلیارد دلار اختصاص خواهد داد.

در شبانه روز گذشته، بیش از یکصد هزار تست کورونا در سراسر کشور انجام گرفته و بیش از هشت هزار نفر مبتلایان جدید شناسایی شده اند و شمار درگذشتگان نیز به سه هزار و پانصد نفر رسیده است و ۸۲۲ تن بیماران سخت، بستری هستند.

اسرائیل هم اکنون در انتظار رسیدن دومین محموله واکسن است که هنوز موعد دقیق آن مشخص نیست. نخست وزیر و وزیر بهداشت گفتند که به صورت شبانه روزی برای رسیدن محموله های جدید تلاش می کنند، ولی هنوز تاریخ دقیق مشخص نشده است. اسرائیل تا هفته آینده، جمعا دو میلیون نفر از نه میلیون نفر جمعیت خود را واکسینه می کند، ولی در آن هنگام ممکن است ادامه تزریق، به علت نبود واکسن متوقف گردد – گرچه امید می رود که این توقف بسیار کوتاه باشد.