اسرائیل زیر فشار ایالات متحده، قراردادهای اجرای پروژه های حساس زیرساختی را باطل می کند

این یکی دیگر از تاسیسات نمک زادیی در جنوب اسرائیل است که قرار بود به کمپانی چینی سپرده شود

دولت اسرائیل ناچار شد زیر فشار سنگین ایالات متحده، از اعطای پروژه های بزرگ زیرساختی کشور به شرکت های مقاطعه کاری چین خودداری ورزد. اکنون مدتی است که دولت پرزیدنت ترامپ مبارزه بی امانی را با گسترش نفوذ چین در منطقه و جهان آغاز کرده، که در چارچوب آن به اسرائیل هشدار داده که از سپردن پروژه های اساسی کشور به چین خودداری ورزد زیرا آن ها ممکن است با رخنه یابی بیشتر در اسرائیل، با جاسوسی و گردآوری اطلاعات بپردازند و ادامه همکاری ایالات متحده با اسرائیل و همچنین امنیت ایالات متحده را به خطر اندازند.

به دنبال این فشارهای آمریکایی بود که دولت اسرائیل امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که قرار داد خود را با یک کمپانی چینی برای احداث بزرگترین تاسیسات نمک زُدایی از آب دریا لغو می کند. اکنون ایالات متحده بر اسرائیل فشار می آورد که احداث یک بندر جدید در سواحل شمالی اسرائیل را به کمپانی های چینی نسپارد و همچنین برپایی شبکه پنجم تلفن در اسرائیل را به شرکت های چنین واگذار ننماید.

از دیدگاه ایالات متحده، این قضایا آنقدر اهمیت دارد که مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده دو هفته پیش به اسرائیل آمد و از جمله مطالبی که با رهبران اسرائیل در میان گذاشتن خودداری از اعطای اجرای پروژه های بزرگ به کمپانی های چینی می باشد.

سفیر ایالات متحده در اسرائیل، دیوید فریدمن، در دیداری که با مقامات ارشد اسرائیل داشت، از این تصمیم دولت اسرائیل ابراز خرسندی عمیق کرد و ابراز امیدواری نمود که اسرائیل در آینده نیز نگذارد چین در اقتصاد این کشور ریشه بدواند.

در مورد برپایی شبکه پنجم تلفن هوشمند در اسرائیل، که نسل پنجم و یا جی فایو نامیده می شود، ایالات متحده کمپانی بزرگ چین را متهم می سازد که امکانات جاسوسی و شنود در این شبکه نصب می کند. در ایالات متحده کار این کمپانی چینی ممنوع شده است.

همچنین، ایالات متحده می گوید که بزرگترین تاسیسات نمک زدایی آب دریا توسط اسرائیل، در ساحل جنوبی و فاصله بیست کیلومتری از تل آویو برپا می شود که یکی از بزرگترین پایگاه های نظامی اسرائیل در کنار آن قرار دارد که از جمله، محل انجام آزمایش های موشکی اسرائیل بوده است.

در مورد احداث بندر جدید در شهر حیفا در شمال اسرائیل، ایالات متحده یادآوری می کند که سربازان نیروی دریایی آن کشور در دریای مدیترانه، اکثرا برای استراحت و یا تامین آذوقه در بندر حیفا پهلو می گیرند و ممکن است جاسوسان حکومت چین درصدد جاسوسی علیه آن ها برآیند.

هنوز معلوم نیست که دولت چین نسبت به این تصمیمات اسرائیل چه واکنشی نشان دهد

تاسیسات شیرین کردن آب دریا در “پلمَخیم” در فاصله بیست کیلومتری از جنوب تل آویو که قرار بود کمپانی چینی آن را تکمیل کند