اسرائیل مایل است به ترکیه اجازه دهد برای آزادی زندانیان اسرائیلی در غزه، میانجی‌گری کند

رحب طیب اردوغان و اسماعیل هنیه، روابط نزدیکی با هم دارند

بر اساس گزارشی که امروز دوشنبه در روزنامه اسرائیل هایوم به نقل از روزنامه «العربی الجدید» منتشر شد، اسرائیل به واسطه های مصری اطلاع داده است که مایل است به ترکیه اجازه مذاکره در مورد مبادله زندانیان با حماس را بدهد.

بر اساس این گزارش، مقامات عالی رتبه در قاهره گفتند: “اسرائیل از این‌که مصر برای انجام تبادل زندانی‌ها، به حماس فشار نمی‌آورد، ناامید شده است.”

این گزارش همچنین ادعا کرد که با توجه به بهبود روابط بین اسرائیل و ترکیه، اسرائیل مایل است ترکیه در این مسئله حساس پیشگام شود.

این گزارش توسط هیچ مقام رسمی در ترکیه، مصر یا نوار غزه تأیید نشده است.

در همین حال، یک مقام ارشد ترکیه‌ای، به اسرائیل هایوم گفت که “ترکیه، مدت زیادی است تلاش می‌کند نقش مهمی در تبادل زندانیان بین اسرائیل و حماس داشته باشد.”

این گزارش، پس از آن است که هفته گذشته، ایزاک هرتزوگ، رئیس جمهور تازه انتخاب شده اسرائیل، تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، گفتگو گرد. در این تماس تلفنی که تقریباً ۴۰ دقیقه به طول انجامید، اردوغان و هرتزوگ برای تقویت روابط دو جانبه توافق کردند. این اولین تماس مستقیم بین رهبران ترکیه و اسرائیل در یک مکالمه نسبتا طولانی بود.

اسرائیل دو سرباز زندانی به نام‌های «شائول آرون» و «هدار گولدن»، در غزه دارد که در جنگ سال  ۲۰۱۴ در این باریکه به اسارت حماس درآمده‌اند.