اسرائیل مسمومیت جاسوس روس را نکوهش کرد، ولی نام روسیه را نبرد

به درخواست دولت بریتانیا، وزارت خارجه اسرائیل نیز با انتشار بیانیه ای، اقدام در مسموم کردن جاسوس روسی تبار در بریتانیا را محکوم دانست، ولی به نقش دولت روسیه در این سوءقصد اشاره ای نکرد. در بیانیه رسمی اسرائیل که لحن ملایمی  دارد گفته شده که باید از تکرار چنین حوادثی در آینده جلوگیری کرد.

دولت های غربی و از جمله فرانسه، آلمان و ایالات متحده نیز پیشتر بیانیه هایی در نکوهش این اقدام، رسما دولت روسیه را متهم  ساختند – گرچه دولت روسیه همه اتهامات را “مسخره و بی اساس” می نامد و هرگونه دخالت خود در این جریان را تکذیب می کند.

در آخرین گزارش ها آمده است که ماموران اطلاعاتی روسیه توانسته بودند ماده سمی بسیار کشنده را در چمدان دختر آن جاسوس پنهان کنند و به این وسیله موجب مسمومیت شدید پدر و دختر شوند – که هر دو هنوز بستری هستند و همچنان با مرگ دست و پنجه نرم می کنند.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که اسرائیل با توجه به روابط حساسی که با روسیه دارد، درخواست بریتانیا را برای نکوهش این اقدام روسیه در خاک آن کشور رد کرده است.

دخالت روسیه در جنگ سوریه و همچنین شبکه ضد موشکی روسی از نوع اس-۳۰۰ و اس-۴۰۰ و امکانات دیکری که روسیه در اختیار دارد، اسرائیل را ناچار می سازد به هر قیمت شده به مناسبات دوستانه با دولت مسکو ادامه دهد.

احتمال می رود که نکوهش از جانب وزارت خارجه اسرائیل، به درخواست و فشار ایالات متحده صادر شده باشد.

بریتانیا پس از چند روز سکوت در مورد چگونگی مسمومیت این جاسوس و دختر او، دو روز پیش (چهارشنبه) به طور رسمی دولت روسیه را مسوول دانست و دستور اخراج ۲۳ دیپلمات روسی از لندن را صادر کرد و اعلام داشت که همه اخراج شدگان، در واقع ماموران جاسوسی و خرابکاری دولت روسیه بوده اند و مسوولیت های دیپلماتیک نداشته اند.

دولت روسیه اعلام کرد که  در یک اقدام مقابله به مثل، شماری از دیپلمات های انگلیسی را اخراج می کند.

یک دیدگاه

  1. دولت اسرائیل باید رسما ” مانند دیگر کشورها روسیه را محکوم می کرد.ملاحظه کاری اسرائیل کار اشتباهی است روسیه در سوریه در کنار ایران قرار دارد و نمی خواهد مانع از نفوذ ایران در سوریه شود. جنگنده اسرائیلی با موشک های روسی مورد هدف قرا گرفت. بازیچه روسیه قرار نگیرید.

Comments are closed.