اسرائیل: موفقیت بی نظیر در شمار واکسینه شدگان، ولی ادامه ابتلای گسترده به کورونا و ادامه قرنطینه

اسرائیل همچنان رکورد دار کشورهایی است که تزریق واکسن کورونا را آغاز کرده اند و تا کنون یک میلیون و دویست هزار نفر از جمعیت نه میلیون نفری کشور واکسینه شده اند، ولی به علت تمام شدن دوز واکسن ها، ممکن است تزریق آن از هفته آینده متوقف شود زیرا محموله های بعدی واکسن هنوز به کشور نرسیده و ممکن است دو تا سه هفته، و حتی شاید بیشتر، به تعویق افتد. تا آن هنگام، شمار شهروندانی که واکسینه شده اند به دو میلیون نفر می رسد، ولی واکسینه کردن باقیمانده جمعیت، پس از دریافت محموله های جدید آغاز خواهد شد.

مقامات وزارت بهداشت گفتند که نخست وزیر و وزیر بهداشت و درمان، به کوشش های شبانه روزی ادامه می دهند تا بتوانند هرچه زودتر واحدهای جدید واکسن را وارد اسرائیل کنند.

اولین محموله هایی که از کارخانه فایزر به اسرائیل رسید شامل چهار میلیون دوز بود که برای واکسینه کردن دو میلیون نفر می باشد. انی واکسن ها برای تزریق به سالمندان و افرادی که در خطر قرار دارند، همچنین پزشکان و پرستاران مورد استفاده قرار گرفت و واکسیناسیون دو میلیون نفر تا هفته آینده تکمیل خواهد شد و از آن پس باید منتظر محموله های بعدی بود.

آگاهان می گویند که موفقیت به کارگیری واکسن فایزر در اسرائیل، بسیاری کشورهای دیگر را نیز تشویق کرد که به خرید آن بپردازند و از این رو، فایزر در حال حاضر قادر به ارسال شمار بیشتری واکسن به اسرائیل نمی باشد. ولی دولت اورشلیم در انتظار ورود واکسن مدرنا و شرکت های دیگر است که هنوز تولید انبوه را آغاز نکرده اند.

در همین حال، تعداد مبتلایان روزانه، همچنان در سطحی بالا و نگران کننده قرار دارد و برخی مقامات و مسئولان خواهان برقراری ممنوعیت های شدیدتری در مورد رفت و آمد مردم هستند. ولی با توجه به سیاسی شدن این مساله، هنوز توافق لازم بین وزیران به دست نیامده است.