«اسرائیل نگران است که مبادا سیاست پرزیدنت ترامپ در برابر ایران، به زیان اسرائل تغییر یابد»

معاون ریاست جمهوری ایالات متحده، مایک پنس، شب گذشته با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل تلفنی گفتگو کرد. گر چه درباره موضوع های مورد گفتگو خبری منتشر نشده، ولی آگاهان سیاسی ارزیابی می کنند که هدف، آگاه ساختن نتانیاهو از جزئیات سخنان و سیاست های پرزیدنت ترامپ در قبال حکومت اسلامی ایران بوده است. با این همه بعید می نماید که آقای پنس به نتانیاهو دقیقا گفته باشد که پرزیدنت ترامپ در این زمینه چه سیاستی را دنبال می کند.
نتانیاهو کوتاه مدتی پس از انجام این مکالمه تلفنی، در توییتر خود نوشت که گفتگوی بسیار خوبی با مایک پنس داشته است. او نوشت: «ایالات متحده همیشه از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر تحریم های فوری، جانبداری کرده و می کند». نخست وزیر در ادامه پیام کوتاه خود افزود: «ایالات متحده با رهبری پرزیدنت ترامپ همیشه در کنار اسرائیل ایستاده است».
آگاهان می گویند که این پیام، نگاهی نیز به انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده دارد. در جریان انتخابات چند ماه پیش در اسرائیل، پرزیدنت ترامپ در پایان دیدار نتانیاهو با وی به خبرنگاران گفت که نتانیاهو می تواند بهترین نخست وزیر اسرائیل باشد.
با این همه، تماس تلفنی مایک پنس، اگر تحولات در کنفرانس هفت کشور در فرانسه و رویدادهای مربوط به کشاکش ایالات متحده با حکومت ایران بوده باشد، بسیار مهم تلقی می شود.
نزدیکان دفتر نخست وزیری در اورشلیم می گویند که اگرکیفیت و جهت تماس های آینده ایالات متحده با حکومت ایران، مورد پسند اسرائیل نباشد، و موارد بسیار مهم و حیاتی از قبیل برنامه های موشکی ایران و ادامه دخالت های نظامیش در منطقه را در بر نگیرد، ممکن است نوعی درگیری و اصطکاک بین نتانیاهو و پرزیدنت ترامپ پیش آید که بر ادامه روابط دوستانه طرفین آسیب برساند.
نتانیاهو ثابت کرده که از رویارویی با بلندپایه ترین مقام ایالات متحده نیز، هنگامی که پای مصالح حیاتی اسرائیل در میان است، رویگردان نخواهد بود. این رفتار هنگامی ثابت شد که در سال پایانی ریاست جمهوری پرزیدنت باراک اوباما، نخست وزیر اسرائیل در کنگره ایالات متحده حاضر شد و در یک سخنرانی مستدل، دیدگاه هایی کاملا متفاوت با اندیشه های اوباما در مورد توافق برجام با حکومت ایران، بر زبان آورد.
با این همه، برخی از تحلیلگران اسرائیلی بر این باورند که ممکن است دولت اورشلیم صلاح نداند با پرزیدنت ترامپ وارد جدال شود. زیرا رئیس جمهوری کنونی خدماتی به اسرائیل کرده که در تاریخ همه روسای جمهوری در ایالات متحده، بی سابقه بوده است.
آگاهان در اورشلیم می گویند: گرچه دیدگاه های پرزیدنت ترامپ را مشکل می توان تغییر داد، ولی او ثابت کرده که به توصیه های مشاوران خویش نیز توجه دارد و بارها به دنبال این موشرت ها، روش خود را تغییر داده است. بسیاری از مشاوران نزدیک پرزیدنت ترامپ، با دیدگاه ها و انتظارات اسرائیل همخوانی دارند.