اسرائیل و آمریکا پیروزی السیسی را تبریک گفتند، ولی حقوق بشر هم مطرح شد

با اعلام نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری در مصر و پیروزی پرزیدنت عبدالفَتّاح السیسی، سفارت اسرائیل در قاهره پیروزی او را شادباش گفت و پرزیدنت ترامپ نیز پیام تبریکی برای رئیس جمهوری مصر فرستاد. همچنین چند کشور دیگر به پرزیدنت السیسی شادباش گفتند.

رسما اعلام شد که پیروزی السیسی با ۹۷ درصد کل آرا بوده است. ولی آگاهان سیاسی این انتخابات را نمایشی توصیف کردند و گفتند که از ابتدا مسلم بود که پیروزی السیسی حتمی است، زیرا او به هیچ شخصیت سیاسی سرشناس مصری اجازه اعلام نامزدی نداد و عملی رقیبی در برابر او وجود نداشت و نتایج انتخابات از پیش مشخص بود.

پرزیدنت ترامپ در پیام شادباش خود به موضوع حقوق بشر نیز اشاره کرد و ابراز امیدواری نمود که مردم مصر در آینده از آزادی های بیشتری برخوردار گردند.

نزدیکان پرزیدنت السیسی استدلال می کنند که در شرائط امنیتی کنونی در مصر، امکان برقراری دموکراسی راستین وجود ندارد، زیرا گروه های اسلام گرا و همچنین عناصر تروریسم اسلامی ممکن است بر کشور مسلط شوند.

از دیدگاه پرزیدنت السیسی، دوران تسلط حزب اخوان المسلمین بر مصر، به ریاست محمد مُرسی، دوران تلخی برای مصر بود.

پرزیدنت السیسی ابراز امیدواری کرد که بتواند در دوران جدید ریاست جمهوری، کشورش را به سوی شکوفایی پیش برد. ولی آشنایان امور می گویند که رسیدن به این هدف بسیار دشوار است، زیرا جمعیت مصر دائما بالا می رود و هر تلاش برای بهبود وضع زندگی مردم، عملا خنثی می شود.

پایئن آمدن درصد رای دهندگان، شاید بتواند نشان آن باشد که بسیاری از مردم مصر، انتخابات را ساختگی دانسته و از شرکت در آن خودداری ورزیدند. در آمار انتشار یافته گفته شده که تنها ۴۱ درصد از دارندگان حق رای، در انتخابات شرکت کردند که شش درصد از انتخابات پیشین کمتر بود.