اسرائیل و ایالات متحده برای رصد کردن برنامه موشکی وپهپادی رژیم ایران کارگروه تشکیل می دهند

در کنار تماس های دوگانه اسرائیل و ایالات متحده در مورد مذاکرات برجامی در وین، دو کشور تصمیم گرفته اند یک کارگروه مشترک برای همکاری علیه قدرت فزاینده پهپادی و موشکی حکومت ایران برپا کنند.

تصمیم برای برپایی این کارگروه مشترک، به دنبال دیداری انجام شد که شب گذشته (سه شنبه) بین مئیر بن شبات دبیر شورایعالی امنیت ملی اسرائیل با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در واشنگتن برگزار شد.

اسرائیل چند تن از بلندپایگان امور نظامی و امنیتی خود را به واشنگتن فرستاده تا در دیدار با همتایان آمریکایی خود، به آنها گوشزد کنند که بازگشت ایالات متحده به برجام و دادن امتیازات مالی به رژیم کنونی، تا چه حد ممکن است برای اسرائیل، کشورهای عرب منطقه و حتی منافع امنیتی و نظامی آمریکا در خاورمیانه خطرناک باشد.

آشنایان امور می گویند که رژیم ایران در سال های اخیر برای توسعه صنایع موشکی و پهپادی خود بودجه های نجومی اختصاص داده و در این زمینه به پیشرفت هایی رسیده که نمی توان در محاسبات نظامی و استراتژیک آن ها را نادیده گرفت.

توان پهپادهای ساخت رژیم ایران، به ویژه در جنگ داخلی یمن به نمایش گذاشته شده و پهپادهای ارسالی ایران به حوثی های یمن، حملات زیادی به خاک عربستان انجام داده اند.

در بیانیه پیرامون برپایی این کارگره اسرائیلی – آمریکایی از جمله گفته شده که موشک های نقطه زن ساخت رژیم ایران و پهپادهای پیشرفته ای که ساخته اند، در برخی عملیات مورد استفاده قرار گرفته و هرچه زمان می گذرد، بر ابعاد خطر آن افزوده می شود.

در دیدار روز گذشته بین طرفین، همچنین موافقت شد که رایزنی های متقابل درباره مسائل امنیتی و نظامی خاورمیانه همچنان ادامه یابد. گفته می شود که این شیوه امکان می دهد که اسرائیل بتواند دیدگاه های خود پیرامون مسائل اتمی و موشکی رژیم ایران و برداشته شدن تحریم ها و بازگشت آمریکا به برجام را مستقیما به آگاهی پرزیدنت بایدن برساند.

رئیس جمهوری جدید ایالات متحده هنوز حاضر نشده است با نمایندگان ارشد اسرائیلی دیدار رو در رو داشته باشد.

در بیانیه مشترک که در پایان این دیدار انتشار یافت، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و دبیر شورایعالی امنیت ملی اسرائیل، نگرانی های دو کشور را در مورد ادامه برنامه های موشکی و اتمی رژیم ایران بیان داشتند.

منابع خبری آمریکایی می گویند که در این دیدار، جیک سالیوان همتای اسرائیلی خود را در جریان جزئیات مذاکرات برجامی در وین قرار داد. منابع خبری اسرائیل پیشتر گله کرده بودند که دولت آمریکا اطلاعات کافی در این زمینه به اسرائیل نمی دهد. سالیوان به بن شبات قول داد که ایالات متحده همچنان اسرائیل را در جریان روند مذاکرات با ایران قرار خواهد داد.

مقامات اسرائیلی، پیشتر ارزیابی کرده بودند که بعید می نماید مخالفت اسرائیل با بازگشت آمریکا به برجام، در تصمیم پرزیدنت بایدن در این زمینه تاثیر گذار باشد.

قرار است دیدارهای مشابهی بین یوسی کوهن رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) با همتای آمریکایی او انجام شود، ولی هنوز معلوم نیست که یوسی کوهن چه هنگام رهسپار واشنگتن خواهد شد.

همچنین انتظار می رود که ژنرال آویو کوخاوی رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل نیز به واشنگتن برود. ولی او هفته پیش ناچار شد به علت بحران نظامی در نوار غزه این سفر را به تعویق بیاندازد. هنگامی که این سفر عملی شود، رئیس رکن اطلاعات ارتش اسرائیل و همچنین سرپرست میز ایران در آن رکن، فرمانده کل ارتش را همراهی خواهند کرد.