اسرائیل پس از ده سال، بمباران تاسیسات اتمی سوریه را تائید کرد

بیش از ده سال پس از آن که جایگاه کوره اتمی سوریه توسط بمب افکن های نیروی هوایی اسرائیل به کلی ویران شد، مقامات اسرائیلی بالاخره تائید کردند که این حمله توسط اسرائیل انجام گرفته و هدف، آن بوده که رژیم سوریه نتواند به بمب هسته ای دست یابد و امنیت اسرائیلی را به نحوی خطرناک مورد تهدید قرار دهد.

این حمله در پنجم ماه سپتامبر ۲۰۰۷ روی داد، ولی اسرائیل تا کنون هیچگونه مسوولیتی را به عهده نگرفته بود.

این گزارش که انهدام جایگاه برپایی کوره اتمی سوریه در استان دِیرالزُر توسط نیروی هوایی اسرائیل صورت گرفته، برای نخستین بار دیروز (سه شنبه) در نشریه معبر نیویورکر در ایالات متحده انتشار یافت و امروز از جانب مسوولان ارشد اسرائیل مورد تائید قرار گرفت.

در تمام سال های گذشته، اسرائیل برای آن که دولت بَشار اسد را در محظور قرار ندهد، نسبت به همه گزارش هایی که در این مورد انتشار یافته بود سکوت کرد. ولی اکنون که سوریه در آستانه دگرگونی های عمیق قرار دارد، تصور می رود که سران اسرائیل مناسب دانسته اند که خبر بمباران را مورد تائید قرار دهند.

این دومین بار است که اسرائیل برای انهدام تاسیسات اتمی یک کشور همسایه اقدام می کند. نخستین بار، ۳۶ سال پیش، در اوج جنگ ایران و عراق بود که هواپیماهای جنگی اسرائیل کوره اتمی عراق در نزدیکی بغداد را منهدم کردند و همگی سالم به کشور باز گشتند.

احتمال می رود که این افشاگری، پس از سالیان دراز سکوت، نوعی هشدار نیز به حکومت اسلامی ایران، در ایامی است که دوباره سرنوشت برجام در کفه ترازو قرار گرفته و بسیاری از آگاهان ارزیابی می کنند که ایالات متحده از آن خارج خواهد شد.

ممکن است اسرائیل با این افشاگری، به حکومت ایران هشدار داد که تاسیسات اتمی آن نیز، همانند عراق و سوریه، ممکن است به سرنوشت مشابهی دچار شود.

آگاهان نظامی و سیاسی ارزیابی می کنند که اگر تصمیم به انهدام تاسیسات اتمی رژیم ایران گرفته شود، این بار اقدار نظامی ایالات متحده است که این رسالت را به عهده خواهد گرفت.

به گفته آگاهان سیاسی، حکومت دمشق که از کاربرد سلاح شیمیایی علیه شهروندان خود رویگردان نیست، و بشکه های مملو از مواد انفجاری بر سر شهروندان خویش می ریزد، در صورتی که می توانست به بمب هسته ای برسد، به یک خطر بسیار جدی برای امنیت اسرائیل مبدل می گردید.

رسانه های اسرائیلی امروز نوشتند که اسرائیل از سال ۲۰۰۶ آگاهی یافته بود که نوعی فعالیت های مشکوک در سوریه در جریان است ، که گرچه هنوز ماهیت آن به خوبی مشخص نشده بود، ولی احتمال می رفت که جنبه اتمی داشته باشد.

به سازمان های اطلاعاتی اسرائیل، از رکن اطلاعات ستاد ارتش تا مُوساد  (سرویس امنیت خارجی) و شاباک (سرویس امنیت داخلی) و دیگر سازمان های مخفی و آشکار نظامی و اطلاعاتی دستور داده شده بود این گونه فعالیت های سوریه را با دقت دنبال کنند و افراد ویژه ای در ارتش این اطلاعات را دریافت کرده و می کوشیدند آن ها را به هم پویند دهند و نتیجه گیری درستی بکنند.

هنگامی که مسلم شد سوریه قصد برپایی یک مرکز اتمی را دارد، در سطح بالای رهبری، دستور داده شد که ارتش خود را برای انجام برنامه آماده سازد.

محرمانه نگاه داشتن این برنامه یکی از شروط اساسی بود که تا به امروز به خوبی حفظ شد. ولی اکنون با تغییر حال و هوای سیاسی در جریان، و به ویژه با توجه به آن چه که در سوریه می گذرد، و تلاش سپاه پاسداران برای استقرار در آن سرزمین، مقامات اسرائیلی مناسب دانسته اند که با قبول مسوولیت، فاش سازند که انهدام تاسیسات دِیر الزُر توسط اسرائیل انجام گرفته و می تواند الگوی برای احتمالات آینده باشد.

یک دیدگاه

  1. افشای این موضوع هیچ اهمیتی ندارد زیرا مهم ایران است که میداند چه کسانی این کار را انجام داده اند. سوریه عملا بخشی از خاک ایران محسوب میشود و درواقع اسرائیل درحال نبرد با ایران در خاک مجازی است

Comments are closed.