اسرائیل پس از مهار کردن کورونا در کشور خود، به یاری هند برخاسته و به آن کشور کمک می فرستد

اسرائیل پس از آن که بخش اعظم شهروندان خود را واکسینه کرده و خطر کورونا به مقدار زیادی برطرف شده، اکنون می تواند دست همکاری و همیاری به سوی هند، یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان دراز کند و مقادیر زیادی تجهیزات پزشکی و دارو و واکسن به آن کشور بفرستد.

ولی اسرائیل در این تلاش تنها نیست، بلکه شماری از کشورهای دیگر و به ویژه ایالات متحده و ممالک اروپای غربی نیز در این کمک رسانی جهانی به مردم آیب دیده هند شرکت دارند.

حکومت ایران نیز در پیامی خطاب به رئیس جمهوری هند که از همه جهانیان کمک خواسته بود، پیغام داد که هر نوع کمک ممکن را در اختیار هند قرار خواهد داد. ولی عملا کمکی فرستاده نشد، زیرا خود ایران نیز شدیدا به دستگاه های تنفسی و وسایل دیگر پزشکی و همچنین واکسن نیاز دارد.

یکی از وسایلی که اسرائیل فرستاد دستگاه تولید اکسیژن است. در روزهای اخیر گفته شده بود که شماری از بیمارستان های هند با نبود کپسول اکسیژن روبرو هستند و هزاران بیمار به علت آن فوت کرده اند.

این مشکل در بیمارستان های ایران نیز در سطح گسترده احساس می شود ولی دولت قادر به خرید دستگاه های لازم نیست و همچنین نتوانسته واکسن وارد کند.

فرستادن کمک انسان دوستانه به هند، از ابتکارات وزارت خارجه اسرائیل بود. ولی چندین شرکت تولید وسایل پزشکی و امور داروسازی نیز به این تلاش پیوستند و قرار است محموله های اهدایی اسرائیل با چندین هواپیما و به صورت یک پل هوایی به دهلی فرستاده شود.

هند که پس از چین دارای بزرگترین شمار شهروندان جهان است، و جمعیت آن به یک  میلیارد و سیصد میلیون نفر می رسد، با اسرائیل مناسبات بسیار دوستانه ای دارد و این وظیفه انسانی ملت و دولت اسرائیل است که به دوستان خویش کمک برسانند.

در شبانه روز گذشته در هند حدود چهارصد هزار مبتلای جدید شناسایی شد و شمار جانباختگان از سه هزار نفر در یک شبانه روز فراتر رفت.