اسرائیل پیشرفته ترین دستگاه را برای راکت های “نقطه زن” در دنیا، تولید کرد

کارشناسان اسلحه سازی اسرائیل سیستم جدیدی را با موفقیت آزمایش کردند که به راکت های شلیک شده امکان می دهد به صور خیلی دقیق و به صورت “نقطه زن” به هدف اصابت کند. این سیستم جدید دقت هدف گیری راکت ها را به اوج تازه ای می رساند.

در حال حاضر سیستم های نقطه زن خوبی وجود دارد که بر اساس جی پی اس کار می کند و نسبتا دقیق است. ولی سیستم جدید اسرائیلی عکسی را که از پیش از هدف گرفته شده معیار قرار می دهد و از هوا آن را به خوبی تشخیص می دهد و سپس به دقت به هدف اصابت می کند.

نکته مهم دیگر آن است که دشمن می تواند دستگاه هدایت کننده جی پی اس را با وسائل الکترونی مختل کند. ولی در سیستم جدید که با در اختیار داشتن عکس هدف نظامی هدایت می شود، از دخالت الکترونی دشمن در امان است.

در آزمایشی که د رجنوب اسرائیل برگزار گردید، راکتی که به این دستگاه جدید مجهز شده، از فاصله ۲۵ کیلومتری به سوی هدف شلیک شد و در فاصله سه متری به آن اصابت کرد و هدف را نابود ساخت.

اسرائیل دارای یکی از پیشرفته ترین صنایع اسلحه سازی جهان است و برخی نوآوری های آن، در دنیا نظیر ندارد. فروش تجهیزات نظامی و الکترونی، یکی از اقلام مهم صادرات سالیانه اسرائیل را تشکیل می دهد.

ترجمه نام عبری این سیستم جدید “تیغ برنده” است، ولی در زبان انگلیسی آن را “اِپیک” می نامند که سرواژه “دستگاه دقیق الکترو اوپتیک” می باشد.

3 دیدگاه‌

  1. واقعا به دانشمندان اسراییلی باید تبریک گفت ولی بنظر میرسه هزینه سیستم جدید بیشتر از سیستم های مبتنی بر جی پی اس باشه ولی کاملا ضریب اطمینان بیشتری داره

  2. من چند سال پیش مقاله ای نظامی خواندم زمانی که سردار دهقان وزیر جنگ بود؟در آنجا چیزی مثل یک ابرکامپیوتر رنگ شتری نشان دادند که به گفته دهقان دیگر ایران به سیستم جی پی اس یا امسال روسی یا چینی آن احتیاج ندارد؟ بلکه از روی نقشه و عکس که قبلأ آماده شده به این ابر ماشین میدهد و این تکنولوژی از این به بعد طبق این عکسها و نقشه تهیه شده پهبادهای ایران را راهنمایی می کند تا هدف و برگشت به پایگاه در ایران؟! زمان دهقان چند سال میشود بیاد ندارم.ولی نمیدانم واقعیت است یا نه کار من نیست

Comments are closed.