اسرائیل چهار راکت را که از سوریه شلیک شد خنثی کرد. آیا حکومت ایران، در اوج تظاهرات، می خواهد بحران دیگری به راه اندازد؟

یکی از آبادی های اسرائیلی در بلندی های گولان که احتمال می رود هدف موشک های رژیم ایران قرار گرفت، که خنثی شد

سامانه های دفاعی اسرائیل چهار فروند راکت را که از خاک سوریه به سوی اسرائیل شلیک شده بود، در هوا شکار کردند و آن ها را متلاشی ساختند. آگاهان نظامی در اورشلیم می گویند که تردیدی نیست که عاملان این حمله موشکی عوامل وابسته به حکومت اسلامی ایران، و به احتمال قوی افراد سپاه قدس در آن کشور بوده اند. و این پرسش عنوان شده است که آیا حکومت ایران، در اوج رویارویی با مردم ایران و تلاش برای سرکوب آن ها، می خواهد یک درگیری خارجی برپا کند تا بهانه بیشتری برای سرکوب مردم داشته باشد؟

در شش ماه اخیر، این نخستین بار است که چنین حمله موشکی از سوریه به سوی اسرائیل انجام می گیرد. همه حملات پیشین از این قبیل نیز توسط سامانه های دفاعی اسرائیل خنثی شده بود.

ظاهرا، حمله غافلگیرکننده به صورت شلیک چهار فروند راکت، هیچ دلیل فوری نداشت. زیرا در هفته های اخیر، اسرائیل به هیچگونه حمله هوایی علیه مواضع استقرار نیروهای رژیم ایران در سوریه دست نزده بود. ولی احتمال می رود که سپاه پاسداران با این اقدام می خواسته است به یک دستاورد جنگی برسد و آن را وزنه ای در برابر اعتراض های مردمی قرار دهد.

کارشناسان می گویند که این راکت ها از ناحیه ای در نزدیکی دمشق شلیک شد و ساعتی بعد صدای انفجارهای مهیبی در نزدیکی آن شنیده شد که هنوز از جزئیات آن خبری در دست نیست و اسرائیل نیز درباره آن سکوت کرده است.

حوالی فرودگاه بین المللی دمشق، تا کنون بارها هدف حمله هواپیماهای جنگی و یا موشک های اسرائیلی قرار گرفته است. اسرائیل گفته است که با همه امکانات خود، اجازه نخواهد داد که رژیم ایران در خاک سوریه استقرار نظامی یابد.

علیرغم این رویدادها، اوضاع در شمال اسرائیل کامل عادی است و مدارس همگی باز است و مردم به فعالیت های روزانه ادامه می دهند.

این حمله ناکام موشکی هشت دقیقه پیش از ساعت پنج بامداد امروز (سه شنبه) به وقت محلی روی داد و بلافاصله آژیر خطر در نواحی شمالی اسرائیل به صدا در آمد و به مردم دستور داده شد که خود را به پناهگاه برسانند. ولی چند دقیقه بعد، بدنبال منفجر ساختن راکت ها در هوا، به مردم اطلاع داده شد که می توانند از پناهگاه بیرون آیند.

سامانه ضد هوایی اسرائیل به نام گنبد آهنین این راکت ها را در هوا شکار کرد و یک بار دیگر نشان داد که به صورت بسیار موثر عمل می کند.

رژیم ایران بارها تهدید کرده است که با انجام یک حمله موشکیِ هماهنگ از چهار سو، قادر است اسرائیل را به آسانی نابود کند.