اسرائیل چگونه وعده سریع‌ترین‌ واکسیناسیون کرونا در جهان را عملی کرد؟

اواخر سال گذشته میلادی، در حالی که شیوع ویروس کرونا همچنان در حال گسترش بود، اسرائیل برای دستیابی به واکسن‌های کرونا تولید شده از سوی شرکت‌های واکسن‌سازی بزرگ جهان، در رقابت تنگاتنگ با کشورهای بسیار بزرگتر از خود بود.

اما اسرائیل اکنون با واکسن‌های کرونا در داخل این کشور و همچنین واکسن‌هایی که به اسرائیل ارسال می‌شود، در صدر کشورهایی قرار دارد که توانسته‌اند سریع‌ترین واکسیناسیون کرونا را به پیش‌ ببرند.

اسرائیل که جمعیتش حدود ۹ میلیون نفر است، چگونه توانست شرکت‌های واکسن‌سازی را که به طور بالقوه با سفارش صدها میلیون دوز واکسن روبه‌رو هستند، متقاعد کند؟

فایننشال تایمز در گزارشی در این باره، پاسخ این پرسش را در ۱۷ مکالمه‌ای می‌داند که میان آلبرت بورلا، رئیس شرکت فایزر با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و همچنین یولی ادلشتاین وزیر بهداشت صورت گرفته است.

این دو سیاستمدار اسرائیلی قول داده بودند که اگر واکسن به میزان کافی و بدون وقفه به اسرائیل برسد، یکی از سریع‌ترین کارزارهای واکسیناسیون کرونا در جهان را به راه بیندازند و نتایج تاثیر آن بر همه‌گیری کرونا را به اشتراک بگذارند.

شرکت فایزر این شرط اسرائیل را پذیرفت و ارسال واکسن کرونا را از اواسط ماه دسامبر آغاز کرد.

وزیر بهداشت اسرائیل در این زمینه به فایننشال تایمز گفت: «شرکت فایزر خواهد توانست به این کار افتخار کند و از آن بهره ببرد و آن را تبلیغ کند.»

ادلشتاین گفت بدون این توافق، هیچ شرکتی به درخواست اسرائیل توجه نمی‌کرد و به دنبال بازارهای بسیار بزرگتر از این کشور می‌بود.

با واکسن‌های دیگری که به اسرائیل فرستاده می‌شود، این کشور تا ماه مارس، با مازاد واکسن کرونا ساخت سه شرکت اصلی واکسن کرونا در جهان روبه‌رو خواهد شد.

اکنون هر یکشنبه، هواپیماها محموله‌های واکسن کرونا ساخت شرکت‌های بیون‌تک/فایزر را در فرودگاه تل‌آویو تخلیه می‌کنند و شبکه‌های خبری با دوربین‌هایشان به استقبال آنها می‌روند.

در حالی که برخی کشورها شدیدا تلاش می‌کنند تا به واکسن‌های بیشتری دست یابند و برخی نیز با تاخیر در دریافت واکسن کرونا مواجه شده‌اند، اسرائیل دوز اول واکسن کرونا را به بیش از ۲/۶ میلیون نفر و دوز دوم را نیز به بیش از ۱/۱ نفر تزریق کرده است. بیشتر این افراد بالای شصت سال دارند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه با دادن این وعده یک میلیون واکسن دیگر در این هفته، اعلام کرد: «ما ده برابر سریع‌تر از آمریکا واکسن می‌زنیم. هیچ کشوری آنچه را ما قادر به انجام آن هستیم، انجام نداده است.»

توافق و کارآیی سرعت بالای واکسیناسیون کرونا در اسرائیل، سرمایه سیاسی آقای نتانیاهو را افزایش داده است.

در حالی که او قصد دارد در انتخابات پارلمانی ماه مارس آینده به پیروزی برسد و بار دیگر به سمت نخست وزیری اسرائیل انتخاب شود، از مراکز واکسیناسیون کرونا بازدید می‌کند و کارزار واکسیناسیون کرونا در این کشور را «بازگشت به زندگی» نامگذاری کرده است.

ارسال واکسن‌های سفارش داده شده مدرنا در ماه مارس به اسرائیل آغاز می‌شود و میلیون‌ها دوز واکسن آسترازنکا نیز در راه کشور است.

در حالی که اسرائیل پیش‌بینی می‌کند که تا آن زمان بیشتر جمعیت بالغ خود را با واکسن فایزر واکسینه کرده باشد، هنوز مشخص نیست که این کشور با مازاد واکسن‌های کرونا چه خواهد کرد.

برخی از رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که برخی از متحدان اسرائیل در اتحادیه اروپا مثل قبرس از نتانیاهو خواسته‌اند که مازاد این واکسن‌ها را به آنها تحویل دهد، اما وزیر بهداشت اسرائیل این گزارش‌ها را رد کرد.

وزیر بهداشت اسرائیل گفت: «ما با واکسن‌های اضافه تجارت نمی‌کنیم. ما می‌خواهیم مطمئن شویم که به اندازه کافی برای ما وجود دارد و اگر کافی بود، آن را برای تحویل به همسایگان دیوار به دیوار خود بررسی می‌کنیم.»

وزیر بهداشت اسرائیل تاکید کرد: «این که فلسطینی‌ها در وضعیت بد کنونی باشند در چارچوب منافع اسرائیل نیست.»

تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ اکنون منتظر دریافت واکسن‌های روسی اسپوتنیک۵ و همچنین واکسن‌های برنامه کوواکس سازمان بهداشت جهانی هستند.

برگرفته از ایران اینترنشنال