اسرائیل که از مصر گاز طبیعی می خرید، از ماه آینده به آن کشور گاز می فروشد

امروز (دوشنبه) اعلام شد که صادرات گاز اسرائیل به مصر از ماه آینده آغاز می شود و دو کشور امیدوار هستند که با این معامله بازرگانی، مناسبات دو کشور بیش از پیش استحکام یابد.

با آن که تا پنج سال پیش، اسرائیل بود که از مصر گاز خریداری می کند، اکنون، چهل سال پس از امضای پیمان صلح بین دو کشور، این مصر است که به خرید گاز طبیعی از اسرائیل می پردازد.

قرار است صدور گاز اسرائیل به مصر از نیمه ژانویه ۲۰۲۰ میلادی (کمتز از یک ماه دیگر) آغاز شود و بتدریج طی دو سال به سالانه هفت میلیارد مترمکعب افزایش یابد.

مصر در تلاش است تا به قطب صادرات گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) بدل شود از این رو مازاد تولید گاز اسرائیل می‌تواند به دو پالایشگاه مایع‌سازی مصر صادر و سپس از آنجا به بازارهای هدف منتقل شود.

اسرائیل و مصر در سال‌های اخیر گام‌های بلندی در صنعت گاز برداشته‌اند. اسرائیل برای صدور گاز طبیعی خود به اروپا سه مسیر پیش رو دارد؛ گاز اسرائیل می‌تواند با عبور از سواحل قبرس، در دو طرح جداگانه به یونان و ترکیه برسد یا به تاسیسات مایع سازی مصر برود و از آنجا به اروپا صادر شود.

کشف میدان گازی تامار در سواحل اسرائیل در سال ۲۰۰۹ میلادی دریچه تازه‌ای را به روی این کشور گشود. این اکتشاف همزمان با کشف میادینی در سواحل قبرس و مصر بود، به این ترتیب شرق مدیترانه حالا صاحب ذخایر قابل استخراجی بالغ بر دو هزار و صد میلیارد متر مکعب گازطبیعی است که سال‌های متمادی می‌تواند پاسخگوی مصرف کل قاره اروپا باشد.

بر اساس توافقی که زمستان سال گذشته، ۱۸ میان اسرائیل، قبرس و یونان به امضا رسید خط لوله‌ای زیردریایی با پشتیبانی مالی اتحادیه اروپا برای رساندن گاز اسرائیل به اروپا کشیده خواهد شد. هزینه این خط لوله بیش از هفت میلیارد دلار برآورد شده است. این خط می‌تواند سالانه ده میلیارد متر مکعب گاز را از شرق مدیترانه به قبرس، یونان، ایتالیا و دیگر کشورهای اروپا صادر کند.

سامانه خبری ==== با انتشار این گزارش، همچنین نوشت: با نگاهی به شتاب آمریکا برای تبدیل شدن به غول انرژی جهان، عرضه اندام اسرائیل و مصر در این صنعت و همچنین طرح انتقال گاز روسیه به آلمان با خط لوله نورد استریم ٢، می‌توان پیش بینی کرد که رقابت در بازار گاز در سال‌های آینده هرچه سخت‌تر شود. آمریکا قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ میلادی سالانه صد میلیارد متر مکعب گاز صادر کند و بزرگترین صادرکننده ال‌ان‌جی در دنیا شود.

رویال بانک کانادا برآورد کرده که تولید گاز طبیعی مازاد تا نیمه دهه آتی میلادی ادامه می‌یابد. در این میان تنها افزایش نیاز چین به گاز می‌تواند بازار را متوازن کند. آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده که چین در پنج سال آینده بزرگترین واردکننده ال‌ان‌جی دنیا می‌شود.