اسرائیل کوچک یکی از صادرکنندگان مهم به چین و وارد کنندگان از آن می باشد

وبگاه خبری بی بی سی به زبان انگیسی در یک گزارش تحلیلی نوشت: در همان حال که ایالات متحده به یک جنگ بازرگانی با چین ادامه می دهد و طرفین بر سر افزایش تعرفه های گمرکی با یکدیگر در حال ستیز هستند، مناسبات بازرگانی چین و اسرائیل شکوفاتر شده است.

بی بی سی در این مقاله که به زبان فارسی نیز انتشار یافت، از جمله نوشت: «چین دومین کشور بزرگ و بزرگترین صادرکننده دنیاست. اما اسرائیل کشوری است بسیار کوچک در خاورمیانه و در جدول کشورهای صادرکننده در ردۀ ۴۵ قرار دارد. مهمتر این که، اسرائیل همواره متحد آمریکا بوده و با توجه به تبادلات تجاری فعلی  بین آمریکا و چین، انتظار می رود که اسرائیل کاملا جانب آمریکا را بگیرد. اما آنچه بسیاری از مردم نمی دانند، آن است که هم سرمایه گذاری  چینی‌ها در اسرائیل رو به افزایش است و هم شمار شرکت های اسرائیلی که وارد بازا چین می شوند افزایش می یابد.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست نیز در گزارشی نوشته بود که گرچه در گذشته ایالات متحده بزرگترین سرمایه گذار خارجی در اسرائیل محسوب می شد، اکنون کشور چین است که در این زمینه از آمریکا پیشی گرفته است.

چند رشته پرسود تولیدی در اسرائیل، توسط شرکت های بزرگ چینی به مبالغ کلانی خریداری شده است. این واقعیت از یک سو به چین امکان می دهد شیوه های مدیریت صنعتی و تولید محصولات مدرن را از اسرائیل فرا گیرد و در همان حال بخشی از سرمایه های خود را به کشورهای دیگر منتقل کند و سود قابل ملاحظه ای به دست آورد.

این سرمایه گذاری از جانب چین، در چند کشور دیگر نیز به چشم می خورد. ولی در اسرائیل این نگرانی وجود دارد که برخی رشته های کلیدی تولید به تسلط کمپانی های چین در آید و آنها بخواهند شیوه های اقتصادی را به اسرائیل دیکته کنند و این امر، از نظر راهبردی، برای امنیت اسرائیل جنبه مثبت ندارد.

کارشناسان اسرائیلی می گویند: این واقعیت که اسرائیل، به عنوان یکی از کوچکترین کشورهای جهان، این گونه داد و ستد گسترده اقتصادی با پرجمعیت ترین کشور دنیا دارد، نشان از پیشرفت های علمی و تکنولوژی اسرائیل دارد و از مدیریت بالایِ صنعتی و تولیدی در این کشور حکایت می کند که چین می خواهد این شیوه ها را بیاموزد و آن ها را به سود مردمان خود به کار گیرد.