اسرائیل یک دالان زیرزمینی جنگی دیگر حماس را شناسایی و منهدم ساخت

 

ارتش اسرائیل یک تونل زیرزمینی دیگر را که توسط گروه تروریستی حماس از نوار غزه به داخل خاک اسرائیل حفر شده بود شناسایی کرد و نیروی هوایی اسرائیل با بمباران دهانه ورودی این دالان زیرزمینی آن را منهدم ساخت. این تونل در داخل خاک غزه و در فاصله ۸۰۰ متری از مرز اسرائیل حفر شده و تا ۱۸۰ متر در خاک اسرائیل پیش رفته بود.

حماس در سال های اخیر با اتخاذ یک استراتژی جدید می کوشد از طریق حفر دالان های زیرزمینی چریک های خود را به صورت فافگیر کننده وارد اسرائیل کند تا بتوانند به آدمکشی و حتی آدم ربایی دست بزنند.

اسرائیل برای خنثی کردن این شیوه جنگی جدید حماس، با صرف چند صد میلیون دلار، و با کمک از نوآوری های تکنولوژی وسائل و امکاناتی را به وجود آورده که حفر تونل ها را شناسایی می کند و به ارتش اسرائیل امکان می دهد آن ها را نابود کند.

در یک ماه اخیر این سومین تونلی است که توسط کارشناسان اسرائیلی شناسایی و نابود می شود.

منابع خیری نزدیک به فلسطینی ها می گویند که حماس و دیگر سازمان های ترور از این پیشرفت اسرائیل در مبارزه با استراتژی سازمان های ترور بسیار نگران هستند و احساس می کنند که یک سلاح تعرضی دیگر نیز از آن ها گرفته شده است.

حماس و سازمان های ترور دیگر، در ده سال اخیر کوشیدند از طریق حملات موشکی و پرتاب راکت و خمپاره موجب قتل شهروندان اسرائیلی شوند. ولی پس از تدابیری موثری که اسرائیل برای رویارویی با این گونه تعرض به کار انداخت، حملات موشکی به حداقل رسیده است.

حماس تونل جدید را به صورت دو شاخته حفر کرده بود که یک شاخته آن به داخل اسرائیل می رسد و شاخته دوم آن به خاک مصر در شبه جزیره سینا منتهی می شود.

با بمباران این تونل توسط نیروی هوایی اسرائیل، عملا یک خدمت امنیتی به مصر نیز شده است.

کارشناسان نظامی می گویند که حماس قصد داشته از طریق دهانه ای که به سینا منتهی می شود، جنگ افزارهای قاچاق فرستاده شده از جانب حکومت ایران را وارد غزه کند و همچنین از طریق این تونل، تروریست به شبه جزیره سینا بفرستد.

تونل بمباران شده، در زیر گذرگاه مرزی اِرِز بین خاک اسرائیل و غزه حفر شده بود. هر روز از طریق این گذرگاه حدود یک هزار کامیون، کالا و مصالح از اسرائیل به غزه منتقل می سازند.