روزنامه الاخبار گزارش می دهد: طرح ترامپ برای صلح فلسطینی-اسراییلی،اسکان یک میلیون نفر از آنچه که آوارگان فلسطینی در کشور اردن

گفتنی است که دست کم ۶۰ درصد از اهالی کنونی اردن در واقع فلسطینی هایی هستند که از این منطقه وارد آن سرزمین شده و در آنجا اسکان یافتند

یک روزنامه عربی نوشت به موجب طرح صلحی که پرزیدنت ترامپ برای حل نزاع فلسطینی- اسرائیلی تدوین کرده است  قرار است که یک میلیون نفر از آنچه که آوارگان فلسطینی نامیده می‌شود در کشور اردن اسکان داده شوند و همچنین دولت مصر اسکان چند صد هزار نفر فلسطینی را به عهده بگیرند و به موجب آن ایالات متحده مبلغ کلانی را که بالغ بر ۱۱۰ میلیارد دلار می باشد به صورت تدریجی به دو کشور اردن و مصر اعطا خواهد کرد.

این گزارش در روزنامه الاخبار چاپ بیروت انتشار یافت که معمولا گزارش‌های غیر موثقی را منتشر می کند و گفته می شود به حکومت اسلامی ایران و حزب الله لبنان نزدیک است و از این رو احتمال میرود که این خبر نادرست باشد و هدف آن است که کشورهای عرب -رژیم ایران و حزب الله لبنان و اهالی و مردم فلسطین را علیه ایالات متحده بیش از پیش بشوراند.

به نوشته روزنامه الاخبار این مطلب بخشی از طرح صلح دولت پرزیدنت ترامپ برای حل نزاع فلسطینی- اسرائیلی می باشد که آن را معامله قرن نام نهادند.

گفتنی است که دست کم ۶۰ درصد از اهالی کنونی اردن در واقع فلسطینی هایی هستند که از این منطقه وارد آن سرزمین شده و در آنجا اسکان یافتند.

مسئله سرنوشت افرادی که آوارگان فلسطینی نامیده می شوند و در کشورهای عرب و نقاط دیگر پراکنده هستند یکی از مشکلات اصلی رسیدن به صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها میباشد.

در حالی که رهبران فلسطینی خواستار آن هستند که همه این افراد حق بازگشت به داخل اسرائیل را داشته باشند اسرائیل می گوید که چنین امری هویت یهودی و اسرائیلی این سرزمین را به کلی نابود می کند و از این رو چنین پیشنهادی قابل قبول نیست.

اسرائیل همچنین می گوید که اگر قرار است که کشور مستقل فلسطینی برپا شود و همچنین با توجه به این که بخش اعظم شهروندان فلسطینی تبار هستند بنابراین فلسطینیان می خواهند که در واقع سه کشور داشته باشند.

همچنین تظاهراتی که حماس در جدار مرزی با اسرائیل برگزار می کند با نام راهپیمایی بازگشت است که به مفهوم ورود و استقرار همه فلسطینی ها در خاک اسرائیل می باشد.

دیدگاه دولت پرزیدنت ترامپ اگر این مشکل حل شود گام بزرگی در راه رسیدن به صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها برداشته خواهد شد.

به موجب گزارش الاخبار در طرح صلح ایالات متحده گفته شده است که استقرار و اسکان یک میلیون نفر فلسطینی در خاک اردن به صورت تدریجی انجام خواهد شد و سال‌ها ادامه خواهد یافت اما در مرحله نخست توصیه شده است که سیصد هزار فلسطینی از جانب دولت اردن در آن کشور اسکان داده شوند.

این روزنامه نوشت که قرار است پرزیدنت ترامپ جزئیات برنامه خود را در دیداری که روز سه شنبه سه روز دیگر در کاخ سفید با رئیس جمهوری مصر خواهد داشت با او در میان بگذارد

در ادامه گزارش آمده است اردن بابت اسکان فلسطینی‌ها ۴۵ میلیارد دلار از ایالات متحده کمک مالی خواهد گرفت که بخش اعظم آن برای تامین هزینه اسکان این افراد و بقیه آن برای اجرای برخی پروژه‌های آبادانی خواهد بود.

این روزنامه در ادامه گزارش خود نوشت که ایالات متحده پیشنهاد می کند که بین اردن -حکومت خودگردان فلسطینی و اسرائیل یک کنفدراسیون برپا شود که در آن بتوانند همکاری های گسترده تری را با یکدیگر داشته باشند.

تحلیلگران وابسته به روزنامه الاخبار گفتند که بدین ترتیب پرزیدنت ترامپ تلاش می کند که مسئله برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل منتفی شود.

این روزنامه ادعا می‌کند که دولت اردن پیشنهاد ارائه شده که از جانب دونالد ترامپ را رد می کند و خواهان هیچ گونه معامله یا برپایی کنفدراسیون با فلسطینی ها نمی باشد اما اصرار می ورزد که همچنان تولیت اماکن مقدس اسلامی در صحن تپه مقدس یهود در شرق اورشلیم یعنی مسجد الاقصا و مسجد قبه الصخره یا مسجد عمر همچنان در دست اردن باقی بماند.