“اشپیگل آنلاین”: ایران و اسرائیل، در خاک عراق، در یک جنگ محرمانه درگیر هستند

یک رسانه آلمانی ارزیابی می کند که هم اکنون یک جنگ واقعی، ولی محرمانه، بین حکومت اسلامی ایران و ارتش اسرائیل در کشور عراق جریان دارد. این ارزیابی بر اساس دو حمله اسرارآمیزی است که در هفته های پیش علیه دو موضع استقرار نیروهای وابسته به رژیم ایران در خاک عراق صورت گرفته و هنوز هم درباره جزئیات آن خبر موثقی در دست نیست.

نشریه آلمانی “اشپیگل آنلاین” با استناد به گزارش های چند نشریه عرب زبان، و با توجه به سکوت اسرائیل، ارزیابی کرد که عامل انجام این حملات اسرائیل بوده و هم اکنون یک جنگ محرمانه، به طور عملی بین دو کشور جریان دارد. در گزارش های پیشین آمده بود که شمار نامعلومی از افراد سپاه قدس و نیروهای وابسته به رژیم ایران در عراق کشته شده اند. ولی حکومت ایران از وقوع یک “انفجار” در یکی از مواضع آن رژیم در عراق اعتراف کرد، اما وقوع حمله هوایی را تائید نکرد.

دو هفته پیش از وقوع یک حمله هوایی در نقطه ای به نام امرلی در استان صلاح الدین عراق خبری منتشر شد و ده روز پس از آن، خبر حمله به قرارگاه نظامی اشرف در مرکز عراق انتشار یافت که به موجب آن انفجارهایی رخ داده و شماری از افراد وابسته به حکومت ایران کشته شده اند. قرارگاه اشرف در گذشته پایگاه اعضای مجاهدین خلق در عراق بود که پس از تخلیه آن، رژیم ایران و گروه های شبه نظامی وابسته به آن، بر آن مکان مسلط شدند.

چند روزنامه عربی، در گزارش های خود نسبت به این دو رویداد ادعا کردند که هر دو حمله توسط نیروی هوایی اسرائیل صورت گرفت و این، بخش دیگری از جنگ آشکار و پنهانی است که هم اکنون در خاک عراق بین دو کشور جریان دارد.

روزنامه های عربی نوشته بودند که هدف از هر دو حمله بمباران کردن انبارهای موشک های ساخت رژیم ایران بوده که احتمالا قرار بوده به سوریه و لبنان منتقل شود.

رادیو پیام اسرائیل، پیشتر از قول منابع خبری موثق که از آن ها نام برده نشد، نوشته بود که رژیم ایران یک پایگاه موشکی در خاک عراق و در نزدیکی مرز سوریه برپا کرده تا از آن جا خاک اسرائیل را هدف قرار دهد و هرگونه مسؤولیت را تکذیب کند.

در سال های اخیر، اسرائیل می کوشد تلاش های رژیم ایران را برای محاصره موشکی و نظامی این کشور خنثی کند. یکی از صحنه های اصلی این جنگ آشکار و پنهان، جلوگیری از استقرار سپاه قدس در سوریه و حضور نظامی رژیم ایران در نزدیکی مرز اسرائیل می باشد. آگاهان نظامی می گویند که اکنون اسرائیل همین هدف را در مورد خاک عراق نیز دنبال می کند.

اسرائیل معمولا نسبت به عملیات نظامی خود در کشورهای همسایه خبری منتشر نمی کند. ولی نشریه آلمانی با استناد به آنچه که در رسانه های عرب زبان انتشار یافته، آن را جنگ مخفی بین ایران و اسرائیل ارزیابی می کند.

نخست وزیر اسرائیل هفته پیش گفته بود که اسرائیل، تلاش نظامی حکومت ایران را در همه جا و حتی در عراق دنبال می کند. با این همه، وی نگفته بود که آن دو حمله توسط اسرائیل صورت گرفته است.