اصرار در برگزاری راهپیمایی نمایشی “روز جهانی قدس”: با اتومبیل و یا از طر یق شبکه های مجازی

شماری از مقامات مذهبی حکومت ایران در مخالفت با نظر سپاه پاسداران  که گفته بودند روز قدس، امسال در تهران و در شهرهای دیگر ایران نیز برگزار نخواهد گردید، اعلام کردند: راهپیمایی روز قدس در شهر‌هایی با “وضعیت سفید”باید  برگزار خواهد شد. سپاه پاسداران پیشتر گفته بود که به علت کورونا، برگزاری این نمایش تبلیغاتی رژیم، امسال متوقف می شود.

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: راهپیمایی فیزیکی روز قدس مثل سالهای قبل خواهیم داشت اما تنها در شهرهایی که با وضعیت سفید مشخص شده است.

حکومت ایران برای برگزاری راهپیمایی موسوم به “روز جهانی قدس” اهمیت تبلیغاتی بسیاری قائل است و مبالغ عظیمی را هر سال در راه برگزاری آن هزینه می کند.

نصرت‌الله لطفی افزود: قطعا امسال مصوبه واحد برای برگزاری روز قدس در کل کشور نخواهیم داشت. اما  در شهرهایی مثل تهران و مراکز استانها یک طرح راهپیمایی خودرویی مطرح شده است.

لطفی در ادامه گفت:  یک طرح هم تعیین مسیرهای مشخص با فاصله‌گذاری اجتماعی بود و هر مسیری را یک نهادی بر عهده بگیرد.

این در حالی که رئیس ستاد مرکزی انتفاضه و قدس گفته بود:  رهبر انقلاب امسال درباره قدس سخنرانی خواهند کرد، جای نگرانی نیست . باید بپذیریم شرایط کشور غیرعادی است، بنابراین اگر با صراحت بگوییم روز جهانی قدس برگزار نمی‌شود به جایی برنمی‌خورد.

پاسدار رمضان شریف، سخن‌گوی سپاه پاسداران نیز در این باره گفته بود: از الان روشن است که ما در روز قدس در مقابل عملیات رسانه‌ای دشمن قرار می‌گیریم. اینکه راهپیمایی در بعضی شهر‌ها برگزار شود و در بعضی شهر‌ها برگزار نشود، آسیب بیشتری می‌زند و منجر به فضاسازی دشمن در‌خصوص استقبال نکردن مردم از این روز می‌شود، زیرا ملاک اصلی قضاوت رسانه‌های بیگانه در راهپیمایی روز قدس شهر تهران است.

پیشنهاد دیگری که امروز (دوشنبه) مطرح گردید آن است که به  جای برگزاری راهپیمایی نمایشی، شرکت کنندگان با اتومبیل و وسایل موتوری دیگر از خیابان ها بگذرند و یا آن که از طریق شبکه های مجازی و اینترنتی در آن شرکت کنند.