اظهارات ضد و نقیض پرزیدنت ترامپ در مورد آیندۀ کشور فلسطینی موجب نگرانی اسرائیل شد، ولی او آن را پس گرفت

پرزیدنت ترامپ گفت که او از راه حل “دو کشور برای دو ملت” جانبداری می کند

کوتاه مدتی پس از دیدار روز گذشته (چهارشنبه) بین رهبران اسرائیل و ایالات متحده، پرزیدنت ترامپ گفت که او از راه حل “دو کشور برای دو ملت” جانبداری می کند – که منظور او برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل بود.

آگاهان می گویند که این سخنان موجب ناخرسندی آشکار نخست وزیر اسرائیل گردید که به خبرنگاران گفت “بستگی به آن دارد که واژه کشور را چگونه بتوان تفسیر کرد.

حزب مذهبی “هبیت هیهودی”(خانه یهود) که یکی از شریکان عمده دولت نتانیاهو می باشد و به شدت با برپایی کشور فلسطینی در کنار اسرائیل مخالفت می ورزد، اعلام داشت که اگر دولت کنونی از این راه حل جانبداری کند، حزب او از ائتلاف کناره گیری خواهد کرد.

انتشار این سخنان پرزیدنت ترامپ با ابراز خشنودی از جانب برخی مقامات فلسطینی روبرو شد – گرچه، برخی دیگر از سران فلسطینی گفتند که به حرف های ترامپ نمی توان اعتماد کرد و چنین اندیشید که او در دیدگاه های اساسی خود تغییر داده است.

ولی پرزیدنت ترامپ پس از ساعتی، سخنان خود را تصحیح کرد و دوباره گفت که خود اسرائیل و فلسطینی ها هستند که باید درباره راه حل آینده به توافق برسند. او گفت که اگر طرفین به راهکار دو کشور برای دو ملت برسند، چه بهتر! ولی اگر راه حل دیگری را بپذیرند، بازهم خوب است و همگان خوشحال خواهند بود.

برخی تحلیلگران گفتند که این نمونه دیگری از سخنان ضد و نقیض رئیس جمهوری است که مرتبا موضع عوض می کند.

پرزیدنت ترامپ گفت که در این زمینه مشکلی ندارد و هر راهکاری را که طرفین برگزینند، از موافقت او برخوردار خواهد شد. او پیشتر گفته بود که نسبت به راه حل “دو کشور برای دو ملت” گرایش بیشتر دارد. او ارزیابی کرد که در خود اسرائیل نیز اکثریت مردم طرفدار این راه حل هستند.

پرزیدنت ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود گفت که علت تعریف کردن او از رهبران ایران و روسیه در یکی دو روز پیش آن بوده که آن ها از حمله نظامی به اِدلِب منصرف شدند. پرزیدنت ترامپ، حسن روحانی را در این رابطه Lovely boy نام نهاده بود که می توان آن را به “آدم نازنین” ترجمه کرد.