اظهارات پمپئو که با رژیم ایران باید به صورت ریشه ای رفتار شود، در اورشلیم با اهمیت بسیار روبرو شد

هشدارهای وزیر خارجه ایالات متحده خطاب به سران حکومت اسلامی ایران که از فتنه گری دست بردارند، در محافل سیاسی اسرائیل با اهمیت بسیار تلقی شد. مایک پُمپئو در سخنان خود از جمله گفت که باید با پدیده ای که حکومت اسلامی ایران نام دارد، به صورت ریشه ای برخورد کرد.

مایک پمپئو از به کار بردن واژه براندازی خودداری ورزید، ولی رسیدگی ریشه ای نسبت به فتنه گری های رژیم در منطقه، پیامدی جز این نمی تواند داشته باشد.

وزیر خارجه ایالات متحده هشدار داده گفت، هرگاه که سازمان های ترور وابسته به حکومت ایران، و از جمله حزب الله لبنان، به عملیاتی علیه منافع ایالات متحده در منطقه دست بزنند، مسوولیت مستقیم آن متوجه حکومت ایران خواهد بود.

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، خانم نیکی هیلی نیز چند روز پیش سخنان مشابهی بیان داشت و گفت که در هر نقطه خاورمیانه که آشوب برپا می شود، انگشت حکومت اسلامی ایران را می توانیم به خوبی مشاهده کنیم.

یک فرمانده سپاه پاسداران در روزهای اخیر گفته بود که اگر ایالات متحده بخواهد در جنگ سوریه به دخالت مستقیم بپردازد، سپاه قدس نیز در سوریه به حمایت از رژیم بشار اسد، علیه ایالات متحده وارد جنگ خواهد شد.

این تهدید پس از آن انتشار یافت که ایالات متحده هشدار داد که اگر ارتش سوریه، در تلاش برای تسلط بر اِدلِب به سلاح شیمیایی متوسل شود، ارتش ایالات متحده وارد عمل خواهد شد.

واکنش رژیم ایران نسبت به هشدارهای وزیر خارجه ایالات متحده، کاملا قابل پیش بینی بود. مقامات رژیم که در اکثر کشورهای همسایه به آشوب و فتنه ادامه می دهند، از ایالات متحده خواستار شدند که “همانند یک کشور نُرمال” رفتار کند، و از تهدید دست بردارد. این واکنش در حالی انتشار می یابد، که خود سران رژیم ایران، و به ویژه فرماندهان سپاه پاسداران، مرتبا به تهدیدهای جنگی روی می آورند.

مایک پمپئو در پاسخ به این پرسش که آیا مفهوم هشدارهای او آن است که ایالات متحده حاضر است علیه رژیم ایران وارد جنگ شود، گفت که “دولت واشنگتن، در مورد هر تعرض علیه منافع آمریکا در خاورمیانه، رژیم کنونی ایران را مقصر خواهد دانست”. وی از دادن پاسخ مستقیم به این پرسش خودداری ورزید.