اعتراضات مردمی در اسرائیل در مورد سیاست دولت در برابر کرونا، گسترده تر می‌شود؛ تظاهرات در تل‌آویو

در همان حال که کورونا در اسرائیل در حد نگران کننده ای افزایش پیدا کرده و بر شمار قربانیان و مبتلایان هر روز افزوده می شود، اعتراض های مردمی در مورد دشواری های زندگی و محدودیت های رفت و آمد، که برخی از کسب و کارها را به شدت مورد تاثیر قرار داده، گسترش می یابد.

شهر تل آویو، شب گذشته (شنبه) دوباره شاهد تظاهرات اعتراضی گسترده ای بود که بیش از دو هزار نفر در آن شرکت کردند.

معترضین، دولت نتانیاهو را متهم می سازد که سیاست پیشگیرانه ای برای رویارویی با این ویروس ندارد و با دستورات متغیر، به کسب و کارهایی که در آستانه ورشکستگی کامل قرار دارند، امکان نمی دهد قد بلند کنند و فعالیت خود را از سر گیرند.

 

آن ها همچنین دولت را متهم می سازند که کمک های مالی به افرادی که درآمد خود را از دست داده اند، برای گذران زندگی کافی نیست. برخی از شرکت کنندگان در تظاهرات شب گذشته در تل آویو، در برابر دوربین ها گله می کردند که چیزی برای خوردن ندارند.

در مقابل، دولت می گوید که امکانات مالی کشور بسیار محدود است و کمک های مالی تا آن جا که در توان دولت بوده ارائه شده است. ولی بی تردید، کمک های بیشتری در راه خواهد بود.

یک برنامه بنیامین نتانیاهو برای اعطای مبلغی به عنوان هزینه معیشت اکثر شهروندان، با انتقاد برخی از کارشناسان روبرو گردید که گفتند اعطای کمک معاش، باید فقط به نیازمندان واقعی باشد زیرا قشرهای بزرگی از مردم وجود دارند که از چنین کمکی بی نیاز می باشند و تقسیم پول بین همه شهروندان، به هدر دادن امکانات مالی کشور محسوب می شود. احتمال می روز که نخست وزیر در برابر این ابراز مخالفت شدید، تصمیم خود را باطل کند.

رئیس پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل، ژنرال ذخیره گادی ایزنکوت نیز از دولت خواستار شد که یک ستاد حرفه ای برای متمرکز ساختن همه امور مربوط به کورونا برپا سازد که انجام بسیاری از وظائف انتظامی به ارتش و وزارت دفاع سپرده شود. او گفت: ابراز آمادگی کرده چنین وظیفه ای را به عهده بگیرد، ولی هنوز کسی در دولت از او دعوت نکرده است.

آمار مبتلایان به کورونا در سراسر اسرائیل به پنجاه هزار نفر نزدیک شده است که بیش از ۲۷ هزار نفر شفا یافته اند، ولی ۱۴۱۴ نفر در حالت سختی قرار دارند. در شبانه روز گذشته چهار تن دیگر در گذشته اند و شمار کل قربانیان به ۴۰۶ نفر رسیده است.