اعتراضات کارگران کارخانه بزرگ و باسابقه “هپکو” همچنان ادامه دارد

اعتراضات کارگران کارخانه بزرگ و باسابقه “هپکو” همچنان ادامه دارد.  استاندار مرکزی خواستار پایان بخشیدن این اعتراضات شد و وعده داد که  حقوق کارگران پرداخت خواهد شد.

علی آقازاده، استاندار مرکزی در این باره افزود: «حقوق معوق کارگران هپکو با تمهیدات لازم از سوی سهامدار جدید در روزهای آینده نهایتاً تا فردا (پنجشنبه) ۳۰ مرداد ماه جاری پرداخت می‌شود».

آقازاده گفت: «۲۰۰ میلیارد ریال از مدتی پیش برای تامین نقدینگی لازم به منظور پرداخت حقوق معوق کارگران پیش‌بینی شده بود اما متاسفانه به دلیل طولانی شدن فرایند اداری ابلاغ آن به دست کارگران نرسید، که با توافق با سازمان تامین اجتماعی، تا فردا  این مبلغ به حساب “هپکو” اراک واریز می‌شود.

گفته شده است که از این میزان مبلغ واریزی، ۱۰۰ میلیارد ریال آن بابت پرداخت ۲ماه حقوق معوق کارگران و ۱۰۰ میلیارد ریال دیگر آن شامل پرداخت سنوات بازنشستگان و هزینه‌های جاری مجموعه هپکو است».

آقازاده  در ادامه  ادعا کرد: «مدیر عامل جدید هلدینگ هپکو، با توافق صورت‌گرفته با سازمان تامین اجتماعی کشور طی روزهای آینده معرفی می‌شود، تا جهش تولید در بزرگترین واحد ادوات خاورمیانه شتاب گیرد».

هپکو در سال ۱۳۵۱ در زمینی به وسعت ۹۰هکتار با هدف مونتاژ ماشین آلات راه سازی در اراک تأسیس و از سال ۱۳۵۴ شروع به فعالیت کرد. این شرکت، تولیدکننده ۲۵ نوع ماشین آلات راه‌سازی از جمله گریدر، لودر و غلتک تولید است که ۸ نوع از محصولات آن تحت لیسانس کشورهایی چون ژاپن، آلمان، سوئد، قرار دارد.

این  شرکت هپکو در اوج پیشرفت و بالندگی، در سال ۱۳۸۵ به بخش خصوصی واگذار و به دست مدیران بی تخصص و بی سواد وابسته به سپاه پاسداران افتاد و  پس از ان دچار رکود و بحران گردید .