اعتراضات گسترده در سراسر ایران به شدت ادامه دارد؛ ساختمانهای دولتی به آتش کشیده شدند

مردم خشمگین، ساختمان شورای حل اختلاف دادگستری استان البرز را آتش زدند

اعتراضاتی که روز پنجشنبه ۷ دی ماه در اعتراض به گرانی و وضع نابسامان اقتصادی از شهر مشهد و چند شهر کوچک استان خراسان شروع شد، به سرعت تمام ایران را در برگرفت و هم اینک دهها شهر ایران صحنه اعتراضات شدید و رویارویی مردم با نیروهای سرکوبگر حکومت است.
روزهای جمعه و شنبه شهرهای تهران، کرمانشاه، قوچان، اصفهان، شیراز، رشت، شهرکرد، بندرعباس، اردبیل، ایذه، اراک، ابهر، دورود، خرم‌آباد، زنجان، اهواز، کرج، تنکابن و چند شهر کوچک و بزرگ دیگر نیز به دامنه اعتراضات پیوستند و تظاهراتی که در ابتدا مسالمت آمیز بود، با برخورد خشن نیروهای ضد شورش با مردم، به سرعت به خشونت کشیده شد. بر طبق گزارش های تایید شده، در شهرستان دورود دو تن از شهروندان بر اثر شلیک مستقیم  ماموران به آنها جان خود را از دست دادند. دهها تن دیگر نیز به دست نیروهای سرکوبگر ِ حکومت بازداشت و به مراکز نامعلوم منتقل شده‌اند. هنوز گزارش دقیق  و تایید شده‌ای از شمار کشته‌ها، مصدومین و بازداشت شدگان در دست نیست.

بیشتر شعارهایی که در خیزش مردم ایران به گوش میرسد، ساختار شکن بوده و لبه تیز این شعارها، رهبران عالیرتبه حکومت از جمله علی خامنه‌ای و حسن روحانی را هدف می‌گیرد.

شعار «مرگ بر خامنه ای» و «مرگ بر روحانی» به وضوح در بیشتر ویدئو کلیپ هایی که شهروندان با تلفن های دستی خود ضبط کرده اند، شنیده می‌شود.

در شهرستان اراک مردم جان به لب آمده، موتور سیکلت‌ها و مراکز نیروی انتظامی را به آتش کشیدند و درتهران و  بندر عباس و چند شهر دیگر، بنرهای خامنه‌ای به دست جوانان معترض به زیر کشیده شد.

اعتراضات گسترده مردمی در ساعات شب نیز ادامه یافت و در شامگاه شنبه نهم دیماه، مردم شهرستان کرج ساختمان شورای حل اختلاف دادگستری استان البرز را به آتش کشیدند. در فیلمی که از این واقعه ضبط و در شبکه های اجتماعی منتشر شده، اسناد و پررونده های فراوانی بر روی زمین به چشم میخورد که احتمال می‌رود توسط مردم از درون ساختمان دادگستری به بیرون ریخته شده باشند. حکومت ادعا کرد که ساختمان به آتش کشیده شده یک چاپخانه بوده است اما تصاویر منتشر شده در فضای مجازی به خوبی نشان میدهد که ساختمان سوخته متعلق به دادگستری استان البرز است.

ساختمان شورای حل اختلاف استان البرز به دست معترضان آتش گرفت

فراخوان های بسیاری در تلگرام و شبکه های اجتماعی دست به دست میشود که از مردم برای تجمع روز یکشنبه در دهها شهر ایران دعوت می‌شود. روز شنبه نهم دی یکی از پرطرفدارترین کانال‌های تلگرامی به نام آمدنیوز با بیش از یک میلیون و چهارصد هزار عضو، با درخواست وزیر ارتباطات ایران از مدیر عامل تلگرام، مسدود شد. محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی در پیامی توئیتری از پاول دوروف مدیر عامل شبکه تلگرام خواست تا کانال آمدنیوز را به اتهام «نفرت‌پراکنی، آموزش ساخت و استفاده از کوکتل مولوتف و دعوت به شورش مسلحانه» مسدود کند. درخواستی که مورد پذیرش مدیر عامل شرکت تلگرام قرار گرفت و آمد نیوز مسدود شد.  اما مدیران آمد نیوز بلافاصله دست به ایجاد کانال های جدیدی در تلگرام زدند.

در تصاویر و گزارش‌هایی که از تهران و شهرستانها در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های رسمی داخل کشور منتشر شده، حمله به بانک‌ها، به آتش کشیده شدن خودروهای نیروی انتظامی و ساختمان‌های دولتی دیده می‌شود.

در فیلمی دیگر که در شبکه های اجتماعی منتشر شده، معترضان در اراک با شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» تابلوی یکی از پایگاه‌های بسیج را پاره می‌کنند.

بازتاب بین المللی اعتراضات مردم ایران در رسانه‌های بین المللی

خیزش مردم ایران عیله حکومت، بازتاب گسترده‌ای در رادیو تلویزیونها و رسانه های جهان داشته اشت. خبرگزاری سی‌ان‌ان آمریکا، با پخش فوری خبر درگیری‌ها در ایران، تصاویری را نشان داد که در آن مردم در خیابانها و میادین شهرها با ماموران حکومت در زد وخورد بودند. تلویزیون «سی‌ان‌ان» بارها این جمله دونالد ترامپ را تکرار کرد که در توئیتر خود نوشته بود: «جهان نظاره گر خواهد بود».

همچنین تلویزیونهای خبری کانادا نیز به طور گسترده اخبار مرتبط با اعتراضات در ایران را پوشش دادند و با کارشناسان سیاسی در این باره گفتگو کردند.

شبکه‌های خبری آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلستان و سایر کشورهای اروپایی و همچنین نشریات معتبر بین المللی مانند بیلد، اشپیگل، دیلی تلگراف، فیگارو، دی ولت و لیبراسیون نیز اخبار و گزارشهای مربوط به تظاهرات‌ مردمی در ایران را منتشر کردند.

حمایتهای گسترده مقامات آمریکا از مردم ایران

برخلاف اعتراضات سال ۸۸ که مقامات دولت اوباما سکوت کردند و حاضر نشدند به صورت علنی از مردم ایران پشتیبانی کنند، مقامات دولت ترامپ و نمایندگان کنگره که بیشتر آنها از حزب جمهوریخواه هستند، قاطعانه از مطالبات مردم ایران حمایت کرده و به رژیم ایران نسبت به سرکوب مردم و به کارگیری خشونت هشدار دادند. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در پیامی توئیتری نوشت که مردم ایران از فساد حکومت و برباد رفتن ثروتشان برای تروریسم جان به لب شده اند. او ضمن حمایت از مردم ایران به رژیم هشدار داد که دنیا نظاره گر خواهد بود.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای با اعلام حمایت از مردم ایران، خواستار حمایت‌های جهانی از شهروندان به پاخاسته در ایران شد.

همچنین پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و چند تن از سناتورهای پرنفوذ کنگره مانند تام کاتن، اورین هتچ و ران دی سانتیس، قاطعانه از اعتراضات و خواسته‌های مردم ایران حمایت کرده و اعلام کردند که در کنار مردم ایران ایستاده‌اند. تد کروز، نماینده جمهوریخواه در سنای آمریکا و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دور مقدماتی نیز، با صدور بیانیه ای گفت «من با مردم ایران، آنها که شجاعانه به خیابان‌ها آمدند تا به حکومت سرکوبگر و بی‌رحم ایران اعتراض کنند، اعلام همبستگی می‌کنم». تد کروز از سیاستهای باراک اوباما در مورد توافق هسته‌ای به شدت انتقاد کرد و کاهش تحریم‌ها را موجب پر شدن جیب ملاها دانست که به گفته او “خواسته‌هایشان فقط گسترش ایدئولوژی نفرت است و به هر اقدامی دست می‌زنند تا آمریکایی‌ها، اسرائیلی‌ها و متحدان آنها را از اروپا تا خاورمیانه به قتل برسانند.”

خانم ایلینا رزلهتینن دیگر سناتور جمهوریخواه از ایالت فلوریدا نیز که خود یک کوبایی الاصل است، با انتقاد شدید از علی خامنه‌ای گفت « آمریکا نباید همان اشتباهی را بکند که در سال ۲۰۰۹مرتکب شد. ما باید از مردم ایران حمایت کنیم و برای تهران روشن کنیم که ما همه ناقضان حقوق‌بشر را تنبیه خواهیم کرد.»

فیلمهای اعتراضات روز شنبه نهم دی‌ماه و روزهای پیش را در صفحه صدای مردم ایران ببینید

 

یک دیدگاه

  1. از جمله مضحک ترین پدیده های جاری در عرصه بین الملل و رسانه را این روزها به خوبی میتوانید ببینید!! رژیمی تا بن دندان مسلح و با نیروهای سرکوبگر شامل بابلی هایی که به کشور ایران نفوذ کردند طی دهه شصت بعنوان مهاجرین عراقی و اینک تمامی سپاه و بسیج و ارگان های نظامی را فتح قله به قله کرده اند و فارسی هم یاد گرفته اند و زامبی هایی که تشنه به خون ملت ۳۹ سال است بای نحو کان و در منتهای مراتب شقاوت و خباثت دست به جنایت علیه بشریت میزنند و به عینه و بالفعل و در صحنه در حال کشتار سربازان هخامنشی در خیزش عاشورایی از ازل الآزال الی الابد الآباد ایرانیان هستند کانال تلگرام در پاسخ به درخواست های رژیم اهریمنی مغولیستی میگوید اگر کانالی دعوت به خشونت!!!! کرد کانال را مسدود میکنیم و صحنه گردانان شوی مضحک حکومت شیطان بر روزیی زمین و نظام اهریمنی استحمار/ استثمار / نابودی بین الملل و امپراطوری جهانی قوم یاجوج و ماجوج از مسالمت جویی خائنانه برای شما موعظه ناجوانمردانه میگویند
    دیگر اینکه رسانه ها دروغ بزررگ میگویند واجب القتل های سرکوبگر رژیم اینها نظاره گر هستند.. هرجا که دیدید تماشاچی هستند ضدشورش ها و زامبی ها اینها چون در آن موقعیت ارزیابی میکنند نمیتوانند سرکوب کنند والا جمعیت که کمتر شود و یا راه ها را ببندند دقیقاً طبق فرمول کارشان را میکنند !!

Comments are closed.